Historicky nejstarším společníkem člověka jsou jeho vlastní parazité

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hlavičky (scolexy) vybraných druhů tasemnic z řádu diphyllobothrium focené pomocí skenovací elektronové mikroskopie

Od počátku věků žijí v těsné blízkosti člověka i v něm samotném drobné organismy, které jsou na něm závislé. Ale tato závislost není zdaleka jednostranná.

Lidské tělo si na ně zvyklo. „Náš imunitní systém se bez parazitů nudí, takže začíná napadat nás samotné,“ vysvětluje vznik autoimunitních onemocnění parazitoložka Kateřina Leštinová.

Každá oblast má své parazity, na které jsou místní obyvatelé zvyklí. Uškodit člověku mohou ti, které si nechtěně přivezeme s sebou například z exotické dovolené. „Z Jižní Ameriky si kamarádka v hlavě přivezla střečka,“ převypravuje historku Kateřina. „Všimla si, že se to hýbe a že se tam něco děje.“

Jak to s tímto parazitem dopadlo? A proč jsou tasemnice krásná a užitečná zvířata? Jaká souhra všech náhod musí nastat, aby se usídlila právě v nás? To vše se dozvíte z rozhovoru Katky Hálové a Kateřiny Leštinové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

autor: Kateřina Hálová
Spustit audio