Hedvábné rybářské šňůry nebo větrný rozmrazovač přivedl na svět vynálezce ze Strmilova. Připomíná ho výstava
Zámecký mlýn u Jindřichova Hradce otevřel novou expozici. Věnuje se rybářskému vynálezci Františku Paulátovi ze Strmilova. Ten se svým bratrem Janem vyráběl vylepšené rybářské náčiní. Jejich věhlasné výrobky kupovali i zákazníci v Praze.
„Ledňáček se štikou a trochou vody a rákosí, to byla jeho ochranná známka,“ ukazuje Michal Kotyza ze Spolku přátel historie jindřichohradeckých lesů a rybníků propracovaný obrázek. Ledňáček i štika jsou na něm vyvedeni jako v biologickém atlasu.
A poctivé provedení nekončí u obrázku. Vynálezce František Paulát je mimo jiné autorem pružných hedvábných šňůr. „Nechal si je dokonce zákonem chránit. Byla to prakticky domácí výroba, sám si na to sestavil přístroje, takzvané paličkovací stroje, a uměl si krásně zpracovat to hedvábí, protože byl vyučený tkadlec. Od A do Z dokázal tu šňůru vlastně udělat i prodat,“ líčí Michal Kotyza.
Právě způsob oslovování zákazníků zaujal pana Ondřeje, který se na výstavu přijel podívat z nedaleké Třeboně. „Docela mě zaujaly ty reklamní plakáty. Daleké vrhy – jistý zásek, Paulátova šňůra la-so, to je vtipné,“ komentuje.
Součástí expozice je dopis pro ústřední svaz vynálezců, v němž František Paulát píše: Mám za to, že výrobek přijde velice vhod celému světovému rybářstvu. „No, on byl takový, že myslel hlavně na to, aby to pomohlo lidem. Když studujeme ty dokumenty, tak zjistíme, že za své patenty prakticky nic nechtěl,“ dodává Michal Kotyza.
Čtěte také
Zlepšení pro sportovní rybolov vymýšlel František Paulát na základě vlastních zkušeností. Nesmazatelnou stopu nechal ale i v chovném rybářství. „Dokázal vymyslet a vyrobit vyplachovací lodě. Máme tady i Paulátův větrný rozmrazovač, který se vyrábí a používá i v dnešní době,“ připomíná Michal Kotyza.
Že větrný rozmrazovač vymyslel vynálezce ze Strmilova, překvapilo i návštěvníky. „Je to zajímavé, co všechno tady rybáři vymýšleli. Krčína známe, ale že jsou od nás z jihu Čech také ty vrtule, co se točí na rybnících, aby nezamrzaly, to jsem netušil,“ říká Ondřej.
Ve své době byly výrobky Františka Pauláta mezi rybáři velmi oblíbené. „Rybáři nemuseli tak často kupovat šňůry ze zahraničí, které nebyly tak kvalitní, jako je uměl vyrobit pan Paulát. To totiž byla domácí výroba, prakticky všechno dělal ručně, dával tomu tu kvalitu,“ potvrzuje Michal Kotyza.
Výstava věnovaná rybářskému vynálezci Františku Paulátovi je k vidění na Zámeckém mlýně u Jindřichova Hradce. Spolu s ní historický objekt nabízí expozici o lesnictví a rybníkářství na Jindřichohradecku a také historickou Křižíkovu vodní elektrárnu.
Související
-
Obludárium, tanečnice, příšerky z kostí. Kabinety Stuchlé baví na zámku v Jindřichově Hradci
V útrobách zámku v Jindřichově Hradci je ukrytý jiný svět. Tvoří ho výtvarnice Stanislava Stuchlá pro své loutky, které cestovaly po světě a hrály se slavnými loutkoherci.
-
Slavný román Krakatit dopsal Karel Čapek ve výletní restauraci Rudolfov u Jindřichova Hradce
Je to první samostatná stavba architekta Josefa Zítka. Výletní restauraci Rudolfov navrhl koncem 19. století tak zdařile, že lákala k pobytům bratry Josefa a Karla Čapkovy.
-
Historické saně ze sbírek muzea Ohrada v Hluboké nad Vltavou zachránili restaurátoři před zkázou
Historické skvosty skrývá depozitář Národního zemědělského muzea Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Patří mezi ně desítky saní. Na jejich stavu se ale podepsal čas i červotoč.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Bude tady stánek, přijede komise. Lidé ale mají jiné starosti.‘ Starostce Kobylé pomůže s volbami stát
-
Harrisová versus Trump týden poté. Demokratka po debatě nabrala v průzkumech, do voleb je však daleko
-
Exploze vysílaček a pagerů v Libanonu už mají 37 obětí. Izrael tím vyhlásil válku, vzkázal šéf Hizballáhu
-
ONLINE: Některý z povodňových stupňů platí na 55 místech. Hladina na většině toků klesá