Havárii amerického pilota i skrýš u kořenů lípy připomíná kronika Dolního Třebonína
Dolní Třebonín je obec na Českokrumlovsku, která má i s přilehlými osadami zhruba 1300 obyvatel. Od roku 1994 tu žije Antonín Švec. Působil jako učitel, člen zastupitelstva i rady a v posledních pěti letech je kronikářem.
Říká, že do obce se vlastně přiženil, protože odtud pochází jeho manželka. „Já jsem dlouhá léta působil v Hořicích na Šumavě, a když potom rodiče ženy zestárli, rozhodli jsme, že se přestěhujeme sem. Navíc se tu uvolnilo místo ve škole, tak jsem přišel jako učitel a pak jsem byl ještě krátkou dobu ředitelem,“ vzpomíná.
Kronikářem Dolního Třebonína se stal v roce 2014. „Byla to víceméně náhoda. Já jsem v té době byl ještě v zastupitelstvu a přišla na tyhle věci řeč. Paní kronikářka už byla starší a časově zaneprázdněná, tak jsem se nabídnul, že by mě to bavilo,“ vypráví.
Jeho prací tak teď je shánění materiálů od obce a různých organizací, sepisování informací na šmírák a pak přepis načisto do kroniky. „Já k tomu ještě maluji, vždycky na začátku roku udělám do kroniky obrázek některé z částí Dolního Třebonína. Nejdřív si ho maluji nanečisto, abych měl jistotu, že se to povede,“ dodává Antonín Švec.
Kronika Dolního Třebonína není celkově příliš stará. První zápis pochází z roku 1931. „To bylo jenom popsání první světové války, potom je další zápis z roku 1945 a pravidelnější zápisy se začaly dělat až v roce 1969,“ popisuje Antonín Švec.
Zraněného pilota vezl sedlák do nemocnice na žebřiňáku

V Záluží u Dolního Třebonína se v dubnu 1945 zřítilo letadlo amerického pilota Williama Preddyho. Na místě je dnes pomník a ve vesnici možná i po sedmdesáti letech zůstávají zbytky stroje.
Ten je nyní sedmým kronikářem v pořadí a zapisuje do čtvrté knihy kronik. „Každý rok má deset kapitol od úvodu přes počasí a změny životního prostředí, obyvatelstvo, obecní záležitosti, hospodaření až po kulturu a nějaký závěr,“ upřesňuje.
Při dotazu na nejzajímavější zápis v kronice si vybaví jeden historický. „Za druhé světové války tu havaroval americký pilot, který teď má nedaleko obce pomníček. Jsou tam o tom nějaké zápisy,“ říká.
Zmiňuje také zápis z nedávné doby, roku 2013. „V Dolních Svincích byla lípa, která ohrožovala dům, a proto musela být poražena. Říkalo se, že u kořenů té lípy byla uschována schránka a v ní nějaké dokumenty. Bohužel se nepodařilo ty dokumenty najít, tak když vysadili čtyři nové lípy, ke kořenům jedné z nich uschovali dokumenty z dnešní doby,“ líčí.
Související
-
Hledali někoho, kdo má pěkný rukopis. Tak se Vladimír Dvořák stal kronikářem Borových Lad
Ve vsi uprostřed šumavských plání je kronikářem Vladimír Dvořák. V Borových Ladech žije přes dvacet let, do rodného kraje se vrátil z Mariánských Lázní díky přítelkyni.
-
Události jednoho roku ve Starém Městě pod Landštejnem zaberou v kronice celých 120 stran
Až z Moravy pochází Jaroslav Lorenc, který je kronikářem Starého Města pod Landštejnem. V jihočeské obci, která nedávno získala status městyse, ale žije už od roku 1985.
-
Kronika Budějovic se stále píše ručně, načisto do knihy. Když kronikář udělá chybu, prostě ji škrtne
Učí dějepis na gymnáziu a zároveň je kronikářem Českých Budějovic. Kamil Dřevikovský zapisuje důležité události od roku 2009, a to ve volném čase přímo na magistrátu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?