Havárii amerického pilota i skrýš u kořenů lípy připomíná kronika Dolního Třebonína

3. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kronika obce Dolní Třebonín

Dolní Třebonín je obec na Českokrumlovsku, která má i s přilehlými osadami zhruba 1300 obyvatel. Od roku 1994 tu žije Antonín Švec. Působil jako učitel, člen zastupitelstva i rady a v posledních pěti letech je kronikářem.

Říká, že do obce se vlastně přiženil, protože odtud pochází jeho manželka. „Já jsem dlouhá léta působil v Hořicích na Šumavě, a když potom rodiče ženy zestárli, rozhodli jsme, že se přestěhujeme sem. Navíc se tu uvolnilo místo ve škole, tak jsem přišel jako učitel a pak jsem byl ještě krátkou dobu ředitelem,“ vzpomíná.

Antonín Švec, kronikář Dolní Třebonín

Kronikářem Dolního Třebonína se stal v roce 2014. „Byla to víceméně náhoda. Já jsem v té době byl ještě v zastupitelstvu a přišla na tyhle věci řeč. Paní kronikářka už byla starší a časově zaneprázdněná, tak jsem se nabídnul, že by mě to bavilo,“ vypráví.

Jeho prací tak teď je shánění materiálů od obce a různých organizací, sepisování informací na šmírák a pak přepis načisto do kroniky. „Já k tomu ještě maluji, vždycky na začátku roku udělám do kroniky obrázek některé z částí Dolního Třebonína. Nejdřív si ho maluji nanečisto, abych měl jistotu, že se to povede,“ dodává Antonín Švec.

Kronika Dolního Třebonína není celkově příliš stará. První zápis pochází z roku 1931. „To bylo jenom popsání první světové války, potom je další zápis z roku 1945 a pravidelnější zápisy se začaly dělat až v roce 1969,“ popisuje Antonín Švec.

Zraněného pilota vezl sedlák do nemocnice na žebřiňáku

Pomník připomíná místo, kde se zřítilo letadlo Williama Preddyho. Na snímku starosta Záluží Pavel Ševčík

V Záluží u Dolního Třebonína se v dubnu 1945 zřítilo letadlo amerického pilota Williama Preddyho. Na místě je dnes pomník a ve vesnici možná i po sedmdesáti letech zůstávají zbytky stroje.

Ten je nyní sedmým kronikářem v pořadí a zapisuje do čtvrté knihy kronik. „Každý rok má deset kapitol od úvodu přes počasí a změny životního prostředí, obyvatelstvo, obecní záležitosti, hospodaření až po kulturu a nějaký závěr,“ upřesňuje.

Při dotazu na nejzajímavější zápis v kronice si vybaví jeden historický. „Za druhé světové války tu havaroval americký pilot, který teď má nedaleko obce pomníček. Jsou tam o tom nějaké zápisy,“ říká.

Zmiňuje také zápis z nedávné doby, roku 2013. „V Dolních Svincích byla lípa, která ohrožovala dům, a proto musela být poražena. Říkalo se, že u kořenů té lípy byla uschována schránka a v ní nějaké dokumenty. Bohužel se nepodařilo ty dokumenty najít, tak když vysadili čtyři nové lípy, ke kořenům jedné z nich uschovali dokumenty z dnešní doby,“ líčí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...