Hana Hosnedlová: Knihy na cestách

7. červen 2021

Už před několika roky jsem zaznamenala na velkých vlakových nádražích i menších stanicích otevřené knihovničky. Ty umožňovaly cestujícím vybrat si vhodnou knížku na cestu, a to naprosto zdarma.

Očekávalo se, že ji po přečtení odložíte zase někde jinde nebo přinesete z vlastní knihovny výtisky, které hodláte věnovat do těchto zařízení.

S těmito bezplatnými knihovničkami jsme se občas setkali i jinde než jen na nádražích, zejména v menších obcích třeba u obecního úřadu, u školy, u informací a podobně.

V současnosti však v souvislosti s proticovidovými opatřeními dočasně vymizely. Nicméně probírání jejich obsahu bylo pro mne vždy malým dobrodružstvím. Nacházely se v nich totiž knihy, na které jsme kdysi stávali čtvrteční fronty, díla světové literatury i česká klasika a výjimkou nebyly ani současné výtisky.

Jednou jsem dokonce na malé staničce na severu Čech našla v téhle poličce i svou, před lety vydanou knížku, a sáhl po ní hned další zájemce o četbu na cesty. A mně moc těší, že takovým způsobem mohou knihy, které někdo nechce, žít dál a potěšit další čtenáře.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.