Ginkgo biloba může pomoci s pískáním v uchu, migrénami i poruchami pozornosti
Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je strom jedinečný v mnoha ohledech. Výzkumy popisují jeho pozitivní vliv na stovku různých onemocnění, můžeme o něm také hovořit jako o skutečné živoucí fosilii, protože pamatuje dobu dinosaurů.
Sám strom může růst až tisíce let a přežije dokonce i něco tak devastujícího, jako je vliv atomové bomby. O tom svědčí šest stromů v Hirošimě, které po roce 1945 zůstaly v oblasti dopadu.
Číňané užívali listy ginkgo už před naším letopočtem na zlepšení cirkulace krve a plicní funkce. Záznamy z 15. století pak hovoří o vlivu na poranění kůže a průjmy.
Vědci identifikovali více než 40 různých látek v rostlině, z toho dvě, flavonoidy a terpenoidy, mají léčivé účinky. Flavonoidy jsou rostlinné antioxidanty, které chrání nervy, srdeční sval, cévy a sítnici oka před poškozením. Terpenoidy jsou známé pro zlepšení krevního oběhu.
Jeho účinky zkoumalo mnoho vědců
Ačkoli se objevila rozsáhlá studie, která popírala vliv ginkgo na zlepšení stavu pacientů s Alzheimerovou chorobou, jiné jeho účinek srovnávají například s lékem donepezilem. Japonští vědci ho považují za efektivní a bezpečnou podporu u demence mírné až střední fáze, německá analýza potvrzuje vhodnost užívání u pacientů s mírnějšími projevy nemoci.
Čínští vědci zjistili, že ginkgo biloba může redukovat vážné vedlejší účinky léků užívaných u schizofrenie. Symptomy zahrnují obličejové grimasy, neklid prstů, cvakání čelisti, nutkavé žvýkání a další.
Ginkgo může pozitivně ovlivnit také tinnitus, tedy vnímání zvuku v uchu za absence zvukového signálu, takzvané pískání v uchu. Podle studií extrakt tlumí potíže a snižuje ztrátu sluchu.
Dalším nepříjemným problémem, s nímž nám může pomoci ginkgo, je vitiligo. Jedná se o poruchu zabarvení pokožky, jejímž následkem jsou bílé skvrny na kůži na různých částech těla. Roli zde hraje oxidativní stres, který ginkgo jako antioxidant překonává.
Nedostatečný krevní průtok v nohách je obvykle součástí aterosklerózy a může vyústit v bolestivé křeče, zvláště při chůzi. Ginkgo může zlepšit kvalitu života pacientů trpících bolestí při chůzi.
Italská studie sledovala účinky na migrény u 24 adolescentů. Ginkgo fungoval dobře jako prevence, redukoval četnost migrén a snižoval potřebu užívání léků. V další italské studii ženy díky ginkgo trpěly na migrény méně často a záchvaty měly kratší průběh.
10 důvodů, proč jíst košťálovou zeleninu. Působí proti nádorům i depresi, ulevuje od bolesti
Každý jistě ví, že pojídání zeleniny je zdravé. Ani zelenina ale není jedna jako druhá, některá má lepší nutriční hodnoty a více podporuje vitalitu a kondici. Opravdovou královnou je zelenina košťálová.
Ginkgo biloba také významně zlepšuje hyperaktivitu, poruchy pozornosti a nezralost u dětí. Po šestitýdenním užívání sledovali změny rodiče i učitelé. Německá studie potvrdila, že ginkgo zlepšuje ADHD symptomy u dětí.
Ginkgo má také vliv na zlepšení vizuálního pole u pacientů s glaukomem, chrání před neurologickými potížemi, které způsobuje mrtvice, pomáhá uvolnění zánětu dýchacích cest u pacientů s astmatem, snížení symptomů sezónní alergické rýmy i redukci premenstruačního syndromu.
Jak je vidět, ginkgo může být všestranným pomocníkem a přesto, že se objevila šestiletá studie, která negovala jeho podpůrný vliv u pacientů v pokročilém věku s rozvinutou Alzheimerovou chorobou, měli bychom mu dát šanci ukázat, co umí.
Související
-
Lidský mozek se dokáže regenerovat, obnovu nastartujete s pomocí brokolice nebo květáku
Několik desetiletí se věřilo, že regenerace mozku není možná. Současné výzkumy ale odhalují, že běžná jídla obsahují látky schopné stimulovat opravu a obnovu nervové tkáně.
-
Vědci sestavili takzvanou planetární dietu, která má ochránit naše zdraví i planetu
Současný svět tíží mnoho vážných problémů. Jedním z nich jsou zásadní proměny klimatu a druhým krize zdravotního stavu populace. Odpovědí může být nová planetární dieta.
-
Čínský jam je kořen nabitý zdravím. Mimo jiné dodává energii a stará se o hormonální rovnováhu
Divoký čínský jam je pro nás stále trochu exotický, i když by nemusel. Tato léčivá rostlina se totiž dokáže adaptovat na naše podmínky a je možné ji také pěstovat doma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka