Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen, ale také diplomata, umělce a špióna

30. červen 2023

Po neobyčejně pestrém životě zakotvil slavný Benátčan Giacomo Casanova v 80. letech 18. století v severočeském Duchcově. Díky hraběti Josefu Karlu Emanuelovi z Valdštejna, kterého prý okouzlil svým vyprávěním, byl na zdejším zámku ustanoven bibliotékářem. A právě tady na sklonku života sepsal své stěžejní dílo – Historie mého života.

Čte: Luděk Munzar
Připravili: Miroslav Stuchl, Petr Turek
Napsal: Giacomo Casanova
Překlad: Prokop Voskovec
Zvukový mistr: Ladislav Reich
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2001

Ač jeho rodným jazykem byla italština, paměti napsal ve francouzštině, která byla tehdy v Evropě jazykem číslo jedna. Sám ji považoval za krásný jazyk.

Historie mého života připomíná, že Giovanni Giacomo Casanova de Sengal nebyl jen pověstným svůdcem žen, jak je zapsán v obecném povědomí, ale také diplomatem, spisovatelem, hudebníkem, špiónem a hlavně velkým dobrodruhem.

Desítidílná rozhlasová četba na pokračování z jeho vzpomínek se snaží představit Casanovu jako komplexní osobnost. Text načetl herec Luděk Munzar.

Giacomo Casanova

Giacomo Casanova se narodil v roce 1725 v italských Benátkách. Jeho rodiče byli herci. On sám vystudoval na padovské univerzitě filozofii a práva. Po dokončení studií začal cestovat po Evropě.

Francesco Narici: Giacomo Casanova

Pobýval v Římě, kde vstoupil do služeb španělského velvyslance při Svatém stolci, v Benátkách se nějaký čas živil jako houslista, žil ve francouzském Lyonu, kde vstoupil do lóže Svobodných zednářů, poté v Paříži. Po dlouhém pařížském pobytu se vrátil zpět do rodných Benátek.

Procestoval Holandsko, Švýcarsko, pobýval v Londýně, v Berlíně, v Moskvě, v Polsku, ve Španělsku, ve Vídni… Na sklonku života se usadil v severočeském Duchcově, kde působil jako knihovník na zdejším zámku.

Giacomo Casanova se na svých cestách a při svých dobrodružstvích setkal s řadou velikánů tehdejší doby – seznámil se s Jeanem Jacquesem Rousseauem, Voltairem, Madam de Pompadour, Mozartem, carevnou Kateřinou Velikou nebo pruským králem Fridrichem II. Velikým.

Ženy i muže dokázal zaujmout svým charismatem, ale i vyprávěním neuvěřitelných historek a sečtělostí. Často se dostával do potíží kvůli svým milostným dobrodružstvím, hazardním hrám a obviněním z podvodů. Byl několikrát zatčen a vězněn.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.