Francis Scott Fitzgerald: Bouřlivá plavba. Příběh o šťastném manželství, do kterého zřejmě přibyl někdo třetí

19. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plavba na lodi

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

O jedné zaoceánské plavbě a o velké bouři na moři i v jednom mladém manželství vypráví povídka Bouřlivá plavba, kterou napsal Francis Scott Fitzgerald. Text vyšel v knize Takový pěkný pár a jiné povídky.

Čtou: Igor Bareš, Zuzana Čisáriková Slavíková, Dita Kaplanová
Připravil: Ivan Němec
Napsal: Francis Scott Fitzgerald
Překlad: Vlasta Dvořáčková
Režie: Zdeněk Kozák
Natočeno: v roce 1994

Příběh z pera jednoho z nejslavnějších amerických spisovatelů první poloviny 20. století, od jehož narození letos uplyne 125 let, načetli pro rozhlas Igor Bareš, Zuzana Čisáriková Slavíková a Dita Kaplanová.

Francis Scott Fitzgerald se narodil 24. září 1896 v americkém státě Minnesota. Je autorem pěti románů a mnoha povídek. Ty psal dost často na objednávku pro časopisy, aby uživil sebe a svoji nemocnou ženu.

Jeho nejslavnější romány – Velký Gatsby a Něžná je noc – byly několikrát zfilmovány. Velký Gatsby naposledy v roce 2013 v hlavní roli s Leonardem DiCapriem. Podle Fitzgeraldovy povídky Podivuhodný případ Benjamina Buttona natočil v roce 2008 stejnojmenný film režisér David Fincher. Snímek s Cate Blanchett a Bradem Pittem v hlavních rolích získal tři Oscary.

Úspěšným spisovatelem se Francis Scott Fitzgerald stal už ve 20. letech, kritici ho ovšem docenili až po jeho předčasné smrti. Zemřel na infarkt v prosinci 1940, bylo mu 44 let.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.