Filmový a hudební festival ve Slavonicích je pro mnohé návštěvníky tou nejlepší dovolenou

Hudební stodola Maříž už je mezi návštěvníky Slavonice Festu pojmem
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Hudební stodola Maříž už je mezi návštěvníky Slavonice Festu pojmem

Plné filmové sály, hudební stodola zaplněná do posledního místa, posluchači postávající na přilehlé louce. Filmový a hudební festival Slavonice Fest ve Slavonicích na Jindřichohradecku je mezi diváky stále populárnější.

Jestliže loni přišlo podle pořadatelů na projekce do kina na 17 tisíc lidí, letos to bude podle jejich odhadů ještě víc.

Například Honza s Táňou z Prahy po projekci náročného filmu sedli na kolo, aby se projeli chvíli po lese. „My jsme tady letos poprvé, přijeli jsme s přáteli, kteří jsou tu už počtvrté. Jsme tu za nováčky, tak si to užíváme,“ řekli. Mladí manželé se stihli během festivalu vykoupat v rybníce a užít si přírodu České Kanady.

Naopak Michal s Radkou chtějí v krátkém čase zvládnout co nejvíc filmů a koncertů a také se potkat s přáteli na večírku. „Jezdíme sem za přáteli. Já myslím, že ta místní dramaturgie je skvělá, a vždycky se mi tu moc líbí,“ dodal Michal.

Uvolněnou a neformální atmosféru festivalu, na kterém neplatí žádný dress code, ale k outfitu patří především tričko, kraťasy a žabky, ocenil i zpěvák Tomáš Klus.

Do Slavonic přijel s předstihem a před svým koncertem absolvoval ještě debatu o pravdě v médiích. „Já jsem měl pocit, že jsem fakt přijel na rodinný festival, ale ne, co se týče velikosti, ale co se týče té nálady. To jsou takové ty nepopsatelné věci, ta chemie mezi lidmi, že máte pocit, že vlastně všechny znáte a chcete si se všemi povídat,“ komentoval.

Promítání ve stodole a výstava obrazů v bývalých stájích. Slavonice Fest se šíří i do maličkých vesnic

Slavonice Fest se rozrostl do rakouské vesnice Fratres, kde je stodola upravená na místo setkávání českých a rakouských umělců

Filmový a hudební festival se z jihočeských Slavonic letos poprvé rozšířil i do Rakouska. Malá vesnice Fratres, která leží těsně za hranicemi, je novým místem letošního Slavonice Festu.

Náladu festivalu vytvářejí nejen jeho návštěvníci, ale i ti, kteří se podílejí na organizaci. Třeba Petr Prokop dává každoročně k dispozici stodolu u své soukromé chalupy. Hudební stodola Maříž už je mezi návštěvníky pojmem.

„Když jsem viděl, že hledají nějakou stodolu na koncerty, tak jsem si říkal, že ta moje by pro to vlastně byla perfektní. Měla už pódium a pak jsme to začali vylepšovat, aby lidé měli hezké posezení a takhle to vzniklo,“ popsal.

Jen na vysvětlenou: hezké posezení je na balících slámy, a když se do stodoly nevejdete, můžete se natáhnout na přilehlou louku a poslouchat koncert odsud.

Spustit audio

Související