FILM: Revoluce kmenových buněk

Podle nejnovějších zpráv se podařilo vytvořit lidské embryo z jádra kožní buňky dospělého člověka a vajíčka, z něhož byla jaderná DNA odstraněna. Dalším krokem prý může být vznik prvního klonovaného člověka. Zdá se, že brzy budeme schopni vytvářet embryonální kmenové buňky, určené k léčvě nemocí, které nám dnes unikají. Kam to všechno povede?

Situace kolem kmenových buněk by se dala nazvat revoluční. Nejnovější výzkumy ukazují, že jsme schopni jakoukoliv buňku obrátit na cestě a vrátit ji v čase do jejího dětství, kdy ještě nevěděla, že bude neuronem nebo šlachou. Loňská Nobelova cena za medicínu a fyziologii mířila mimo jiné do Japonska. Získal ji profesor, který začínal jako chirurg, ale běh jeho profesní dráhy se brzy stočil ke kmenovým buňkám - Šinyja Jamanaka. Udělal dobře. Objevil, že k přesvědčení kterékoliv tělní buňky, aby se změnila na kmenovou, jsou třeba pouze čtyři systémy, namísto stovky, kterou začal na počátku své kariéry zkoumat. Tím nejen zlevnil výzkum, ale ukázal, že tato jeho cesta je mnohem zajímavější, než se na první pohled zdálo. Otevřel fascinující svět, který nabízí možnost léčit jednou provždy.

Příběhy lidí, kterým už dnes kmenové buňky prodlužují život, nebo alespoň výrazně zlepšují jeho kvalitu, jsou hlavní součástí filmu Revoluce kmenových buněk, který se v velmi výrazně zapsal do paměti návštěvníků několika mezinárodních filmových festivalů. Jedním z nich jue Live Sciences Film Festival v Praze, ve spolupráci s nímž vám Český rozhlas film nabízí v rámci festivalových ozvěn. Film jsme pro váš komfort speciálně pro tuto příležitost převedli do českého znění.

Novinka pro vás

Oproti předchozím třem projekcím tentokrát chceme vyjít vstříc těm z vás, kdo máte o popularizaci vědy zájem, avšak nemáte možnost či čas cestovat po republice na velké vzdálenosti. 20. května v 18:00 hodin proto otevře své brány celkem 6 krajských studií Českého rozhlasu (České Budějovice, Brno, Olomouc, Ostrava, Plzeň a Praha).


Zobrazit místo Projekce 20.5. 2013 na větší mapě
  
 

Český rozhlas má zájem na tom, abyste mohli v krajských studiích Českého rozhlasu shlédnout projekci tak, jako byste byli všichni v jediném velikém kinosále. Projekce bude simultánní ve všech studiích a po ní bude následovat velká on-line diskuse s odborníky, při níž se budete moci ptát na cokoliv, co vás na tématu kmenových buněk a budoucím i současném využití zajímá. Všechna zúčastněná studia budou propojena zvukovými profesionálními linkami Českého rozhlasu, jehož zvukoví mistři vám zprostředkují vše, co vysloví pozvaní odborníci: prof. Petr Dvořák z Masarykovy univerzity v Brně a prof. Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu Živočišné výroby. Budete svědky vzniku největšího populárně-naučného kina v České republice.

Stačí pouze jediné: zaregistrovat se zdarma na mailu METEOR@rozhlas.cz (nutné údaje: Vaše jméno, počet objednaných sedadel, město, v němž budete projekci sledovat). Bez těchto údajů není možné registraci provést. Na registrační mail dostanete do 24 hodin odpověď.

Akce se koná v pondělí 20. května v 18:00, její předpokládaný konec je ve 20:30. Těšíme se na vás.


Nejbližší další projekce vědecko-populárního filmu se koná v pondělí 17. června v 18:00. Téma: Jak bezpečné je očkování?