Film Absolvent, který Dustin Hoffman uvede v Karlových Varech, zdobí také písničky dvojice Simon – Garfunkel
Největší hvězdou, kterou přivítá letošní jubilejní šedesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, bude světoznámý americký herec Dustin Hoffman. Na jeho počest se promítne velmi důležitý film ze začátku jeho kariéry a také druhé poloviny šedesátých let, Oscarem oceněný Absolvent z roku 1967.
Ten se zapsal také do dějin populární hudby tím, že v něm zazněly nezapomenutelné písničky dvojice Simon – Garfunkel jako The Sound(s) of Silence, Scarborough Fair/Canticle, Mrs. Robinson nebo April Come She Will.
Ani na jednu z nich v hudebním scénáři Světel ramp nezapomeneme a přidáme také dvě povedené české verze – Mrs. Robinson s Václavem Neckářem a Jarmark ve Scarborough s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou a Karlem Černochem. Obojí s textem Zdeňka Borovce.
Dustin Hoffman ztvárnil velmi působivým způsobem roli Benjamina Braddocka, čerstvého absolventa vysoké školy, který má dosti mlhavé představy o své další budoucnosti. A tento stav hledání a neklidu ještě více prohloubí paní Robinson, manželka rodinného přítele, která jej v podání herečky Anne Bancroft svede.
Ten vztah je před okolím pochopitelně utajen a rodiče Benjamina si naopak přejí, aby se sblížil s dcerou své milenky, tedy Elaine, kterou ve filmu hrála půvabná Katharine Ross. Na jejich nátlak Ben opravdu pozve Elaine na schůzku, ale vlastně dělá vše, aby ji odpudil.
Dokonce ji vezme do striptýzového klubu, dívka se urazí, rozpláče se a z podniku uteče. Ben ji však dohoní, omluví se a políbí ji, a to vše promění jeho život. Scénu ve striptýzovém podniku podbarvuje půvabná hudba úspěšného skladatele a jazzového pianisty Davea Grusina, která je také důležitým článkem filmu Absolvent, kterému pořad Světla ramp tentokrát věnujeme.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.