Filipojakubská noc, čarování a bohyně na Žítkové
Filipojakubská noc z 30. dubna na 1. květen byla ve všech končinách v dávných časech spojena s magií a čarováním. V německy mluvících oblastech se jí říkalo Valpuržina na počest svaté Valburgy, jejíž svátek připadal na 1. květen, u nás filipojakubská, protože podle starého kalendáře měli právě tito dva světci 30. dubna a 1. května svátek.
Magie a čarování právě o tomto datu má ale kořeny ještě v předkřesťanských dobách, protože právě tato noc měla být obdařena výjimečnou silou. Lidové čarodějky se až do konce minulého století udržely i na našem území – v oblasti Bílých Karpat na česko-slovenské hranici, kolem obcí Žítková a Starý Hrozenkov. Říkalo se jim bohyně a byly to lidové léčitelky, bylinkářky a vykladačky osudu z olova či vosku.
Markéta Ševčíková se po jejich stopách vydala s etnografem Pavlem Popelkou a spisovatelem Jiřím Jilíkem, hrát a zpívat budou Vlasta Grycová, Lubomír Málek, Horymír Sušil a Lydie Gabrhelová a BROLN, Olšava a Gajdoši z Kopanic. Poslechněte si Folklorní notování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.