Filharmonie připomene výročí alba The Velvet Underground and Nico

12. říjen 2017
Andy Warhol

Album The Velvet Underground and Nico se řadí k nejdůležitějším nahrávkám rockové hudby. Přispěl k tomu i obal s banánem podle návrhu Andyho Warhola.

V rámci padesátého výročí od vydání alba se v Českých Budějovicích odehraje ve čtvrtek 12. října večer unikátní koncert. Slavné písně americké undergroundové skupiny zazní v podání Jihočeské filharmonie a zpěvačky Jitky Charvátové.

Taktovky se ujal dirigent Vojtěch Spurný. „Kombinace této hudby, sólového zpěvu na mikrofon a živého orchestru má v sobě cosi zvláštního, co, troufám si tvrdit, těm písničkám dává další dimenzi. Ukazuje se, že ony přežijí i toto, neboť jsou prostě dobré,“ říká.

Podle Vojtěcha Spurného se nic nemuselo výrazněji přepisovat. To potvrzuje i autor projektu a aranží Dušan Vozáry. Myšlenka vznikla už na počátku 90. let, kdy spolu s Mejlou Hlavsou a kapelou Fiction natočili album coververzí The Velvet Underground. „Zdánlivě to vypadá hodně dramaticky, ale není, protože jsou to skvělé písničky. Když to člověk zahraje s kytarou, tak to funguje, gró je v tom zpěvu a v té písničce,“ dodává.

Zpěvačku Nico v netradičních aranžích nahrazuje Jitka Charvátová. Pro ni jsou písně The Velvet Underground srdeční záležitostí a zpívání v doprovodu orchestru velikou výzvou. „Jak je tam vlastně takové neumětelství, tak mě to přišlo kouzelné v tom, že stojí obsah nad formou. To se mi líbilo a jsou tam úžasné texty,“ komentuje.

Koncert je spojen i s 30. výročím úmrtí Andyho Warhola, a proto budou v předsálí koncertní síně Otakara Jeremiáše k vidění jeho práce z edic Carnegie Museum of Art.

  • Aktuální dění
  • Zpráva
  • Velvet Underground
  • Nico
  • Jihočeská filharmonie