Festival staré hudby v Českých Budějovicích připomene období středověku, renesance a baroka
Před čtyřmi lety se v Českých Budějovicích zrodil festival zaměřený na starou hudbu. Podařilo se ho uspořádat i během pandemie koronaviru a na koncerty připomínající období středověku, renesance a baroka zvou pořadatelé také letos.
Festival staré hudby Musica ad Confluentem nabídne během podzimu v Českých Budějovicích šest samostatných koncertů. „Na tento model jsme přešli po loňských zkušenostech s pandemií a ukázalo se, že je to vlastně lepší než původní koncepce dvou částí,“ říká jeden z organizátorů Vít Podroužek.
První koncert se uskuteční 5. září v kostele Panny Marie Růžencové. Vystoupí Hof-Musici, vokálně-instrumentální soubor, který se specializuje na interpretaci hudby 17. a 18. století.
Dále má festival Musica ad Confluentem v Českých Budějovicích na programu koncert švýcarského souboru Ensemble Seraphim, Rejchova kvarteta nebo uskupení CreaTrio, které představí klenoty barokní židovské hudby.
Podrobnosti o programu festivalu staré hudby v Českých Budějovicích přináší kulturní magazín Kavárna. Dále pořad představuje audioknihu afrických pohádek a hudební album Mohlo by to bejt nebe Michala Prokopa s Framus Five.
Související
-
Festival Klasici v Táboře přivítá přes 250 účinkujících. Představí se třeba Adam Plachetka
V Táboře v sobotu 21. srpna začíná neformální festival kvalitní hudby Klasici v Táboře. Jedenáctý ročník nabídne osm koncertů, na kterých vystoupí přes 250 účinkujících.
-
Michal Prokop & Framus Five – Mohlo by to bejt nebe (2021)
Jeden z nejvýraznějších českých zpěváků posledního půlstoletí Michal Prokop oslaví pětasedmdesátiny. Stále se udržuje v bezvadné koncertní kondici a nahrál studiovou desku.
-
Mého Oscara rodiče zabalili do deky a zamkli před zloději, prozrazuje hudebnice Markéta Irglová
„Stála jsem s dvěma kufry na nádraží ve Valašském Meziříčí a mířila do Irska. V té době jsem si neuvědomovala, že jak člověk jednou vylítne z hnízda, už není cesty zpět.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.