Evropský saňový pes dokáže jít až na hranici fyzických možností. Potřebuje hodně pohybu a práce
Zejména ke sportovním účelům se používá psí plemeno, které pochází původně z Norska. Evropský saňový pes byl vyšlechtěn z německého krátkosrstého ohaře, z něhož by měl mít alespoň 50 procent, dále z pointera a greyhounda. Postupem času byli přikříženi i aljašský malamut a sibiřský husky.
Každý pes je v podstatě originální a ukrývá v sobě jinou krev. Potvrzuje to majitel devíti evropských saňových psů a zároveň musher Marián Kdýr ze Smrhova u Besednice. „Jedná se v podstatě o čistokrevného oříška. I přesto si ale chovatelé tohoto plemena dobře hlídají rodokmeny osm až deset generací zpět,“ říká.
Evropský saňový pes je velmi temperamentní a učenlivý. Využívá se zejména pro sprinterské závody, to znamená při soutěžích na sucho na tratích do osmi kilometrů a při zimních závodech, tedy v zápřahu do saní, na vzdálenostech do šestnácti kilometrů.
Čtěte také
Psi jsou velmi odolní a dokáží jít až na hranici fyzických možností. V počátku výcviku štěněte je ale potřeba právě na tuto schopnost dávat pozor. „Jelikož je to pes hodně energický, tak na tom začátku nezná svoji hranu, kam až může zajít. Je potřeba na to dávat pozor a při běhání nebo tahání saní je nutné v nejlepším přestat. Začíná se s úseky kolem 300 metrů, které se postupně prodlužují,“ popisuje Marián Kdýr.
Zbarvení evropských saňových psů je poměrně pestré a dokonce mají i několik barev očí. Jsou přátelští a lze si je samozřejmě pořídit, aniž byste je používali ke sportovním účelům. Je ale třeba počítat s tím, že potřebují denně hodně pohybu a práce.
Více zajímavostí o tomto plemenu přináší magazín Máme rádi zvířata. Dále pořad nabízí povídání o etologii, prozradí, co pozitivního, ale i negativního přinesla domestikace zvířat, a pro rybáře přidá rozhovor o lipanovi.
Související
-
Jsou to miláčkové, kteří ohlídají děti i před návštěvou, říká chovatelka o argentinských dogách
V domovské Argentině se tito psi využívají na lov divočáků a pum. U nás plemeno argentinská doga jako lovecké vedené není, ale pořizovat by si ho měli spíš aktivní lidé.
-
Huňatý Flanderský bouvier je dobrý hlídač a to, co ho jednou naučíte, si pamatuje navždy
Honácké plemeno vyšlechtěné v 17. století, které během válek málem vyhynulo, ale díky nadšeným chovatelům se ho podařilo ve 20. letech oživit. To je Flanderský bouvier.
-
Český fousek je skvělý lovecký pes, ale také hlídač a...
Jediným národním původním psím plemenem je český fousek. Jeho předchůdce choval již Karel IV., od středověku byl nepostradatelnou součástí šlechtických dvorů s práv...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.