Energie čtyřikrát dražší než před krizí. Bez zastropování by ceny byly ještě mnohem vyšší, říká zástupce svazu bytových družstev
Ceny energií neustále rostou a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Nezbývá než hledat úsporná řešení. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice to potvrdil Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.
Vláda aktualizovala nařízení, které stanovuje zastropování cen energií. To se dotkne i bytových družstev. „Bavíme se o nařízení vlády číslo 298 z roku 2022. Zde vláda stanovuje maximální výše cen energií, ať už elektřiny, nebo plynu. Toto nařízení se vztahuje na domácnosti, maloodběratele a střední odběratele,“ říká Martin Hanák.
Nařízení platí pro rok 2023 a zastropovává pouze cenu silové složky. „U plynu je tam cena tři tisíce plus mínus malé drobné za megawatthodinu s daní, v případě elektřiny šest tisíc korun za megawatthodinu s daní. Ale pozor, k této částce je potřeba přidat ještě poplatky za distribuci a další související náklady,“ připomíná Martin Hanák.
Čtěte také
V bytových domech se tak podle něj výsledná cena plynu může pohybovat kolem pěti až šesti tisíc korun za megawatthodinu a cena elektřiny kolem osmi až devíti tisíc korun za megawatthodinu. „Porovnáme-li tyto ceny s těmi předkrizovými, dostáváme se na úroveň čtyřikrát vyšší oproti cenám na konci roku 2019. A kdyby nebylo zastropování, navýšení by bylo v případě plynu osminásobné a v případě elektřiny až dvanáctinásobné,“ dodává.
Za zásadní proto Martin Hanák považuje hledání úspor. „Zateplit objekty, snížit energetickou spotřebu, na to jsme upozorňovali už v posledních deseti, patnácti letech. Podle našich statistik se asi v sedmdesáti procentech panelových domů opatření provedla. Ostatní už to letošní zimu pravděpodobně nestihnou,“ uvádí.
K významným úsporám v bytových domech podle něj může vést snižování teploty v bytech, regulace otopné soustavy po zateplení domu nebo zateplení rozvodů teplé vody.
Celý rozhovor s Martinem Hanákem ze Svazu českých a moravských bytových družstev o energiích si poslechněte online.
Související
-
Snížení teploty o tři stupně = o 15 procent levnější účet. Tipy pro domácnosti v energetické krizi
Česká republika přispěje lidem na úsporný tarif a odpustí jim poplatek za obnovitelné zdroje. I tak nás ale čeká „tuhá zima“. Jaká opatření bychom měli všichni doma zavést?
-
Lidé kupují méně kvalitní potraviny. Je to velmi nebezpečný trend, varuje šéfka Potravinářské komory
Zdražování potravin začalo už v době covidu. Pak situaci ještě zkomplikovala válka a rostoucí ceny energií. Průzkumy potvrzují, že lidé teď víc zvažují, co a kolik nakoupí.
-
Družstevní bydlení je výhodné. Když plníte povinnosti, o byt nemůžete přijít, říká předseda svazu
„My jsme po roce 1989 často slýchali, že jsme pozůstatkem minulého režimu, ale ono to tak není. První bytové družstvo vzniklo už v roce 1903,“ zdůrazňuje Jan Vysloužil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová