Egon Schiele Art Centrum zve na tropické rostliny Otto Plachta

Desítku nových obrazů českého malíře Otto Plachta představuje českokrumlovská galerie na výstavě Duše Pralesa. Rozměrná plátna výtvarník namaloval v posledním půlroce přímo v Egon Schielle Art Centru.

Kolekce tak doplňuje díla, která vznikala v peruánské džungli z barev připravených z místních rostlin, jejich plodů a kůry stromů.

„Obrazy, co tady vznikají, jsou vlastně takovým zrcadlem džungle, které se odráží v mé výtvarné paměti,“ říká Otto Placht, na jehož plátnech v těchto dnech znovu ožívají barvy, představy a fantazie. Inspiraci tentokrát nehledá v amazonském pralese, ale vyráží za ní do skleníků s tropickými rostlinami nebo do lesů kolem Krumlova.

Odpozorované motivy zasazuje zpátky do svých vzpomínek z peruánské džungle. „Jsou to vlastně detaily tropických rostlin, které jsem odpozoroval, nafotil v českých botanických zahradách i v české přírodě. Takže já chodím na procházky do lesa za Krumlov, tam si trhám listy a skicuji a ty listy mě vlastně znovu napojují na tropické listy a na prales,“ popisuje.

Otto Placht maluje v Krumlově každý den, vzniklo už přes deset obrazů. „Mám výhodu díky velkorysosti této galerie, že mohu pracovat ve velkém ateliéru, jaký jsem v Praze dosud neměl, a vlastně jsem si nemohl dovolit malovat úplně rozměrná plátna. Stejně jako si to nemohu úplně dovolit v Peru, protože bych je nepřevezl. Mám rád velká plátna a mám pocit, že se do nich dá mnohem lépe vstoupit, ten prales je přítomnější a mě tady o to zpřítomnění nejvíc jde,“ dodává.