Dvě losí samice se zatoulaly do Budějovic. U nemocnice se vykoupaly ve Vltavě

26. duben 2013

Ráno kolem osmé hodiny oznámili obyvatelé policii, že v okolí Stecherova mlýna u Českých Budějovic volně pobíhají dvě vyplašené samice losa evropského.

Na místo byla vyslána specializovaná hlídka strážníků, která se pokusila zmatená zvířata bezpečně nasměrovat mimo město. Obě zvířata se pohybovala mezi hlavní silnicí na Český Krumlov a řekou Vltavou ve směru do města.

Poblíž tzv. Trylčova jezu v blízkosti heliportu českobudějovické nemocnice se pokusila obě zvířata řeku přeplavat, ale nepodařilo se jim to. Samice se vrátily na levý břeh Vltavy, kde se přiblížily k zasahujícím strážníkům a policistům do vzdálenosti asi deset metrů.

Policie jim zabránila v dalším útěku ve směru do města. Obě samice se otočily a odběhly stejným směrem, odkud se do města dostaly. U Boršova se rozdělily a strážníkům a policistům zmizely z dohledu.


Losi ve volné přírodě jižních Čech
Od roku 1973 se los evropský trvale vyskytuje v oblasti Lesní správy Vyšší Brod, zprvu pouze na Svatotomášsku, nyní na celé lesní správě. Trvalá losí populace je odhadována na cca 10 kusů. Každoročně jsou zřetelná pobytová znamení (trus, stopy, škody na jedli, okus na jeřábu ptačím a dalších dřevinách, poškozené oplocenky atd.), losi byli opakovaně fotografováni a filmováni. V roce 2003 došlo ke srážce auta s losem, pro řidiče to dopadlo relativně dobře (poškozené auto), los je vypreparován v informačním středisku NP Šumava ve Stožci. V září roku 2007 byl los evropský spatřen a pozorován u obce Klec na Jindřichohradecku. (zdroj: Wikipedie)

autoři: Jana Matznerová , Václav Sup
Spustit audio