Dušičková výzdoba může lákat zloděje a na silnicích jsou sváteční řidiči. Policisté zesílili kontroly

2. listopad 2023 15:14

Jsou Dušičky a na hřbitovy míří stovky lidí s náručemi plnými věnců, květin a svíček. Zaparkovaných aut i čerstvé výzdoby se ale někdy snaží využít zloději. Své o tom ví městští strážníci a policisté, kteří na hřbitovy jezdí na pravidelné kontroly.

Martin Polák přišel na Dušičky na českobudějovický hřbitov svaté Otýlie. „Pravidelně rozhodně nechodím, takže se špatným svědomím sem chodím nepravidelně, asi jako většina lidí. Pradědeček, který tedy leží a který tu hrobku koupil, postavil zdejší hřbitov jako městský stavitel,“ vypráví.

K hrobu maminky, tatínka i sestry chodí na českobudějovický hřbitov Růžena Karasová. „Chodím sem rozsvítit svíčky. Pro mě je to veliká vzpomínka na všechny, co už mi odešli,“ říká.

Hřbitov obchází ale také policisté, mimo jiné Milan Jaroš s kolegou. „Protože jsou Dušičky, tak kromě běžného výkonu služby kontrolujeme hřbitovy, náhrobky, parkoviště a veřejný pořádek na hřbitovech a okolí,“ vyjmenovává.

Čtěte také

Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera zloděje na náhrobcích přitahuje všechno, co se dá dobře zpeněžit. „Kupříkladu měděné lampy, další měděná výzdoba, něco, co se dá prodat do sběrných surovin. Zároveň řešíme i případy vandalství. Ne, že by asi někdo někomu záviděl tu výzdobu, ale prostě někdo jde lehce podroušený hřbitovem a láká ho něco rozbít, takže ani to nepodceňujeme,“ uvádí.

Policisté se zastavují také na parkovištích u hřbitovů. „Tam se kontrolují odstavená vozidla, aby je lidé nenechávali nezamčená, aby nezůstala otevřená okýnka, aby tam nebyly věci jako ve výkladní skříni a nikoho to zbytečně nelákalo,“ vysvětluje Milan Jaroš.

Potkat policisty můžete i na silnicích. Zde se zaměřují na řidiče, kterým se říká sváteční a běžně v provozu nejezdí.

Spustit audio

Související