Doprovod na úřady, praktické rady a kurzy. Diecézní charita stále pomáhá mnoha uprchlíkům z Ukrajiny

28. únor 2024 08:37

Zhruba dva roky uplynuly od příjezdu prvních uprchlíků z Ukrajiny na jih Čech. Počty nově příchozích už nejsou zdaleka tak vysoké jako na počátku, stále ale do kraje míří kolem šedesáti uprchlíků týdně. Podle dat Jihočeského kraje jich za prvních osm týdnů letošního roku přijelo necelých pět stovek. Pomáhat se jim po celou dobu snaží diecézní charita. Do kontaktního centra v Českých Budějovicích každý týden přichází zhruba stovka nových i zabydlených rodin.

Jednou z pracovnic kontaktního centra Diecézní charity České Budějovice je Tetyana Yavorská. „Klienti k nám přicházejí s různými problémy. Nejvíce je to jazyková bariéra, proto od nás potřebují, abychom je doprovázeli do různých institucí, jako jsou úřady, školy, školky, nemocnice a podobně,“ popisuje.

Za některými cizinci pracovníci i dojíždějí. „Jezdíme hlavně k invalidům, lidem starším 65 let, matkám s malými dětmi, které se prostě do kontaktního centra nedostanou. Jednou měsíčně vyrážíme za rodinami a pomáháme jim materiálně, potravinovou pomocí a řešíme problémy, které mají,“ říká Tetyana Yavorská.

Čtěte také

Vlna příchozích z Ukrajiny sice zeslábla, ale uprchlíci na jih Čech míří stále. „Přicházejí z různých důvodů. Někdo sem jede poprvé, někdo už se tady cítí v bezpečí a snaží se sem dostat i svoji rodinu,“ dodává Tetyana Yavorská.

Řada Ukrajinců zůstává, protože už se podle mluvčí českobudějovické diecézní charity Veroniky Rybáčkové nemá kam vrátit. „Mnoho lidí, kteří sem v minulosti přišli, tu teď už musí zůstat, protože své zázemí doma ztratili. Nemají domovy, válka v jejich oblasti dál trvá, a my se proto snažíme naši pomoc trochu uzpůsobovat,“ uvádí.

Díky dotacím z Evropské unie charita spustila úspěšné sociokurzy. „Jsou zaměřené na různá užitečná témata – jak se zorientovat v české legislativě, změny v souvislosti s Lex Ukrajina, školní systém v České republice, jak podnikat, jak vyplnit daňové přiznání, jaký je tu systém zdravotního pojištění a podobně,“ vysvětluje Veronika Rybáčková. Všechny služby poskytuje diecézní charita zcela zdarma.

Spustit audio

Související