Doktor Faust na Malé Straně. Povídku o příslušníkovi Veřejné bezpečnosti čte Radoslav Brzobohatý
Komínek 1 je disidentský básník, Komínek 2 je řadový příslušník Veřejné bezpečnosti. Jsou si prý vzhledově podobní. Oba žijí na Malé Straně, ale každý na jiné straně barikády. I když? Možná to tak úplně není…
Napsal: Karel Pecka
Redaktor: Jiří Vondráček
Mistr zvuku: Jiří Fuhrman
Režie: Jana Bezdíčková
Natočeno: v roce 1990
Povídku Doktor Faust na Malé Straně napsal Karel Pecka. Vypráví o řadovém příslušníkovi Veřejné bezpečnosti, jemuž nebyly moc po chuti praktiky StB uplatňované vůči kritikům komunistického režimu.
Text vyšel v povídkové samizdatové sbírce Malostranské humoresky v roce 1983. Torontské exilové nakladatelství Josefa Škvoreckého a Zdeny Salivarové knížku vydalo o dva roky později. V Československu vyšla oficiálně v roce 1992. Některé povídky byly pod názvem Malostranské humoresky i zfilmovány.
„Zastávka“ Karla Pecky v Budějovicích
Karel Pecka se narodil v roce 1928 poblíž slovenského Komárna, kde jeho otec pracoval u finanční stráže. Do školy už ale nastoupil v Českých Budějovicích, kam se rodiče přestěhovali. Tady také v roce 1948 maturoval na obchodní akademii, kde se prý naučil celkem slušně anglicky.
Angličtinu využil, když se šel na jaře roku 1945 vítat s Američany, kteří osvobodili i část jižních Čech. Na vysokoškolská studia nebyl po únorovém puči přijat, odstěhoval se do Prahy, kde začal pracovat jako úředník v Tesle a zároveň se tu spolu s lidmi z barrandovských ateliérů dostal k vydávání ilegálního časopisu Za pravdu.
Z hlavního města se pravidelně vracel do Českých Budějovic, kde spolu se skauty tiskli a rozšiřovali protikomunistické letáky. Ilegální skupina však byla odhalena a Karel Pecka plánoval cestu na Západ. Byl ale zadržen a za velezradu odsouzen na jedenáct let.
Většinu z nich strávil v jáchymovských uranových dolech a v pracovním táboře Bytíz u Příbrami. A právě tady začat psát povídky o životě politických vězňů v komunistických lágrech, které později vyšly pod názvem Na co umírají muži.
Po návratu z vězení pracoval jako kulisák. První povídky mu začaly vycházet časopisecky už v polovině 60. let. V roce 1968 vydal Velký slunovrat, román o návratu politických vězňů do normálního života.
Po srpnu 68 byl zakázán a mohl publikovat pouze v samizdatu nebo exilových nakladatelstvích. V roce 1978 vyšly v exilové edici Petlice Motáky nezvěstnému. Autobiografický román o životě politických vězňů je považován za jeho nejzdařilejší dílo, které zároveň patří k vrcholům takzvané muklovské literatury. Už v roce 1991 vznikla v rozhlase stejnojmenná dvanáctidílná četba na pokračování.
Karel Pecka zemřel před 25 lety, 13. března 1997, v Praze.
Související
-
Karel Poláček: Bylo nás pět. Slavný humoristický román v podání skvělého Františka Filipovského
Péťa Bajza a jeho kamarádi Čeněk Jirsák, Antonín Bejval, Éda Kemlink a Zilvar z chudobince si nejrůznějšími klukovinami zpestřují život na maloměstě začátku 20. století.
-
Kdyby policie prověřovala, co autoři detektivek hledají na internetu, jdeme všichni do vězení
Na kopci, Promlčení, Polednice, Vzplanutí a teď Mizení – to jsou detektivkové tituly spisovatele Jiřího Březiny. Za dva z nich získal i cenu pro nejlepší českou detektivku.
-
Ukradl koule do biliáru, ale odčinil to svým psaním, říká o Karlu Mayovi znalec jeho díla
Už 180 let uplynulo od narození Karla Maye. Autor příběhů z Divokého západu i východu patří mezi slavné umělce. Jak barvitý a složitý měl osud, ale vědí opravdu jen znalci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...