Dobrodružství s bohem Panem Marty Kubišové má kořeny až v 16. století a je opředené řadou mýtů a tajemství

Píseň Dobrodružství s bohem Panem vedle dalších oblíbených skladeb ozdobila dnes už legendární album Marty Kubišové Songy a balady z roku 1968. Od jeho natočení tedy uběhla slušná řádka let, nicméně není to téměř nic proti délce cesty, kterou musela do dnešních časů urazit předloha zmíněného hitu.

Původ Dobrodružství s bohem Panem sahá až do staré Anglie 16. století a, jak to má u podobných téměř archetypálních melodií být, je opředen i řadou mýtů a tajemství. Dokonce mířících až ke dvoru krále Jindřicha VIII. 

Ale ať už jsou podobné zkazky téměř bulvárního ražení blíže pravdě, nebo bujné fantazii, nálada písničky neztratila svůj zvláštní půvab dodnes.

Poslechněte si Dobrodružství s bohem Panem, jak jej zpívá Marta Kubišová, a instrumentální verzi v podání britské rockové skupiny Jethro Tull.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.