Do prázdninové lékárničky patří základní léky na bolest, střevní potíže a teplotu. Některé ale nejsou k dostání
Dobře vybavená lékárnička dokáže vyřešit nejednu nepříjemnost během dovolené nebo letního tábora. Její součástí by měly být i volně prodejné léky proti teplotě nebo střevním problémům. Některé přípravky ale v lékárnách chybí, například Endiaron určený k léčbě infekčních střevních potíží.
Z lékárny U Cepků v Jindřichově Hradci si například zákaznice kvůli výpadku v distribuci odnáší místo tablet na kašel kapky. Podle lékárnice Jitky Hellmanové se nejedná o výjimečnou situaci. „Výpadků je teď čím dál tím víc, například penicilinová řada antibiotik aktuálně vůbec není,“ říká.
Jedním z léků, který má výpadek v distribuci, je Endiaron na infekční střevní potíže. „Je to klasický dezinfekční lék, který se dá nahrazovat. U něj je výhoda v tom, že průjmová onemocnění se stejně léčí různě. Endiaron je až na těžší formy, většinou se začíná černým uhlím, pak jsou různé absorbenty jako Smecta,“ popisuje Jitka Hellmanová.
Čtěte také
V jindřichohradecké lékárně U Cepků Endiaron ještě mají. Lékárnice ale neví, jestli dokáží doplnit zásoby, až jim dojde. „On se objevuje vždycky náhodně. Je to o štěstí, že se lékárně podaří zachytit začátek a objednat větší množství, což se nám teď povedlo,“ vysvětluje.
Podle Gréty Rakašové ze Státního ústavu kontroly léčiv se dostupnost přípravků na trhu velmi rychle mění. „Neexistuje žádný stabilní seznam léků, které jsou aktuálně nedostupné. U mnohých se situace může změnit i několikrát během jednoho dne,“ uvádí.
Lékárničky na skautský tábor chystá zdravotnice Eliška. Endiaron jejich součástí není. „Ten běžně nevozíme, většinou ho používáme, až když nám ho předepíše doktor. Máme ale živočišné uhlí na střevní potíže, léky na alergii a teplotu,“ ukazuje.
Dětská lékařka Daniela Verdánová doporučuje přizpůsobit lékárničku místu pobytu. Jinou sbalit pod stan a na cyklovýlet, jinou na dovolenou u moře. Průjmovým onemocněním je podle ní lepší předcházet kontrolou jídla a pitné vody.
Související
-
Nejdéle ze všech zákroků se čeká na ortopedické operace. Bolavá kyčel může lidi trápit i několik let
Na výměnu kyčelního nebo kolenního kloubu Jihočeši v některých případech čekají i několik let. V Českých Budějovicích je čekací doba tři roky, v Táboře zhruba jeden rok.
-
Sehnat některé léky je stále velký problém, v lékárnách chybí především základní antibiotika
V lékárnách pořád chybí léky, například některé dětské sirupy, přípravky na zažívání nebo antibiotika. Důvodem jsou problémy v dodavatelských řetězcích i vyšší spotřeba.
-
Sehnat očního lékaře je na Budějovicku těžké. Situaci ještě zhoršil odchod lékařky z polikliniky
Jihočeský kraj chce do Českých Budějovic přilákat nové oční lékaře. Vyčlení na to 1,5 milionu. Reaguje tak na současnou situaci, je totiž stále těžší sehnat oftalmologa.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista
-
Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny
-
Zpěvák Elton John přišel o zrak. Oznámil to při premiéře muzikálu, pro který složil hudbu
-
Ať peníze radši končí v inovacích než v pokutách, kritizuje normy na prodej elektromobilů Vlček