Do budějovického Metropolu přijíždí lidé z celého kraje za kulturou už od roku 1971, budova přežila i požár

11. leden 2022

Už padesát let slouží obyvatelům i návštěvníkům Českých Budějovic Dům kultury Metropol na Senovážném náměstí. Jeho historii teď připomíná výstava v Galerii Nahoře, která sídlí právě v této budově.

Padesátileté výročí uvedení Domu kultury Metropol do provozu připadlo na rok 2021, samotné stavbě ale ještě předcházely roky příprav. „Všechno to začalo v roce 1958, kdy ústřední odborová rada a krajská odborová rada v Českých Budějovicích vypsaly soutěž na stavbu multifunkčního objektu. Lidé si určitě pamatují, nebo vědí, že v každém krajském městě byly tyto domy postaveny,“ říká vedoucí galerie Nahoře Bohuslava Maříková.

Architektonickou soutěž vyhrál návrh Františka Šulce a jeho spolupracovníků, Otto Kubíka a Zdeňka Staška. Začátkem 60. let 20. století pak začala samotná stavba. „V první etapě se postavila ta administrativní budova, pak následovala vstupní hala, vlastně celá přední část Metropolu,“ popisuje Bohuslava Maříková. Jako poslední vznikly společenský sál a divadelní sál.

Čtěte také

Celý areál byl zkolaudován v roce 1971. Dvanáct let poté ale divadelní sál vyhořel. „Bylo to fatální a asi na rok byl úplně uzavřen. Jihočeské divadlo nemělo kde hrát. Stará budova totiž byla v havarijním stavu a od ledna 1972 nemělo divadlo jiný prostor. Takže to byla velká tragédie, Jihočeské divadlo jezdilo hrát do jiných měst a rekonstrukce proběhla velice rychle,“ vypráví vedoucí galerie.

Podle ní je pozoruhodné, jak byl dům, kteří mnozí dlouho vnímali jako komunistický relikt, zásadní pro kulturní dění a společenské dění. „Lidé sem přijížděli z okresních měst i z venkova, prostě z celého kraje. V sálech se konala řada různých událostí, můžeme si to připomenout i prostřednictvím mnoha plakátů a programů, které se dochovaly,“ dodává.

Rozhovor s Bohuslavou Maříkovou o výstavě, která připomíná historii českobudějovického Domu kultury Metropol, si poslechněte v magazínu Kavárna.

Spustit audio

Související