Dětský tábor Nový Řadov patří mezi nejstarší a největší v Česku. Na počátku jeho historie byl rozvod

28. listopad 2024

Když se v roce 1924 vrátil ze zkušené ve Spojených státech amerických podnikatel Václav Maria Havel, rozhodl se vybudovat v republice letní tábor pro konání studentských konferencí a sportovní vyžití mládeže. Nápomocna mu byla jeho tehdejší partnerka Běla Friedländrová, československá reprezentantka v plavání a lyžování.

Za nejvhodnější uznali lokalitu nedaleko Brandýsa nad Orlicí ve východních Čechách, kde se nacházela mýtina zvaná Na Řadově, podle níž dostal tábor své jméno.

Zakladatelé tábora krátce tvořili manželský pár, nicméně pozdějšího prezidenta měl Havel až se svou další manželkou.

Běla Friedländrová se po rozchodu s Havlem rozhodla založit vlastní tábor pro ženy a děti, a tak vznikl uprostřed jihočeských lesů na břehu Nové řeky nedaleko Stráže nad Nežárkou v roce 1934 Nový Řadov.

Skládal se z chatek, dvou větších pavilonů a ústřední budovy s kuchyní, jídelnou, sprchami a umývárnou. Při pobytech se tam vedle tělovýchovy provozovaly různé hry, ruční práce, zpěv nebo čtení.

Tábor Nový Řadov dodnes slouží svému účelu a je jedním z nejdéle sloužících a největších u nás. Ročně se tady vystřídá kolem dvou tisíc dětí.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související