Dětské oddělení vimperské knihovny se přestěhovalo. Mladým čtenářům teď patří celé patro historické budovy

6. září 2021 07:51
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dětské oddělení knihovny ve Vimperku se přestěhovalo do nových prostor

Nové čtecí koutky, učebna a zkrátka víc prostoru. To malým čtenářům poskytne nové dětské oddělení knihovny ve Vimperku. Zabírá totiž celé patro budovy bývalé školy.

„Je to krásné, moc se mi tu líbí. Předtím byla knihovna také pěkná, ale tady mi bude líbit ještě víc,“ hodnotí čtenářka Hana Bednaříková nové prostory knihovny.

Pravidelně do knihovny chodí i její kamarád Gabriel Ištok. „Stará knihovna byla příjemná, ale tohle je takové modernější,“ dodává.

Největším problémem původního dětského oddělení bylo podle vedoucí knihovny Eva Buryánové málo prostoru. „Střetávali se tam mládežníci s těmi úplně nejmenšími, bylo málo sedacího nábytku, nebylo kam položit knížky. Opravdu to byla jenom půjčovna plus jeden gaučík. Bylo nám to líto, protože když jsme dělali besedy, museli jsme odstavit půlku knihovny, odtahat nábytek,“ popisuje.

Teď už dětské oddělení zaplnilo celé druhé patro. A dostatek je i čtecích koutků. „Mezi regály si najde každý soukromí, aby si knížku mohl užít a začíst se. Zrovna tak v oddělení pro nejmenší děti jsou křesílka a posedávat je možné i na koberci uprostřed,“ říká Eva Buryánová.

Čtěte také

Rekonstrukce město stála přes tři miliony korun. „Máme ale celkem zajímavou dotační podporu ve výši 1,2 milionu korun a projekt je spolufinancován Evropskou unií,“ doplňuje místostarosta Zdeněk Kuncl z hnutí Vimperáci s podporou KDU-ČSL.

Uvolněná místnost po dětském oddělení v přízemí budovy prázdná nezůstala. Stala se z ní galerie, která teď hostí první výstavu o historii českého školství ve Vimperku. „Máme tu lavice ze škol, vycpaná zvířata, tabule přímo ze škol, které věci dosud uchovávaly na půdě,“ uvádí autor výstavy Václav Vácha.

Dětské oddělení knihovny ve Vimperku se veřejnosti poprvé otevře v pondělí 6. září. Od 10 hodin se tu uskuteční Den otevřených dveří.

Spustit audio

Související