Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech skončí, služby převezme budějovická nemocnice

12. září 2021 08:52

Ministerstvo zdravotnictví chce ukončit provoz Dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech na Táborsku. Jedná se o jedno ze tří zařízení tohoto typu v Česku. Služby by měla nově zajišťovat českobudějovická nemocnice. Novinářům to řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Nemocnice v Opařanech končí kvůli tomu, že má delší dobu nedostatek kvalifikovaných lékařů. „Zatím jsme se na posledních jednání dohodli, že ministerstvo musí zajistit lékaře, protože my zde v Českých Budějovicích dětské psychiatry nemáme. Ministerstvo se to snaží udělat a my připravíme prostory, aby byla zajištěna odpovídající péče,“ uvedl Martin Kuba.

Podle odhadů by měla českobudějovická nemocnice převzít služby Opařan od příštího roku. Pacienti budou přechodně na psychiatrickém oddělení. „Ale budeme budovat zvláštní psychiatrické oddělení pro děti, na což uvolníme budovu současného archivu, pro který postavíme nový objekt,“ doplnil hejtman.

Čtěte také

Jihočeský kraj jako jediný akcionář českobudějovické nemocnice bude podle něj po ministerstvu zdravotnictví vyžadovat peníze na výstavbu nové budovy. „My jsme s tímto projektem nepočítali a nebude to stát pár korun,“ reagoval. Nově zřízená dětská psychiatrie by se stala součástí českobudějovické nemocnice.

Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech má 90 lůžek. Přibližně 50 procent hospitalizovaných pacientů ve věku od pěti do osmnácti let je z Jihočeského kraje. Za rok zařízení léčí na lůžkách a v ambulancích kolem tisícovky dětí z celé České republiky.

Areál nemocnice se rozkládá v barokním komplexu bývalého opařanského zámku, což byl původně od počátku 18. století jezuitský klášter. Po několika majetkových změnách začal provoz psychiatrické léčebny pro dospělé v září roku 1887. Psychiatrická péče o dospělé byla roku 1924 nahrazena dětskou psychiatrií.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související