Děti ze strakonické základní školy chodí na Jihočeskou univerzitu. Pedagogická fakulta připravila program pro nadané žáky
48 žáků ze základní školy F. L. Čelakovského ve Strakonicích se tento týden učí programovat roboty, zkoumá biologické vzorky pod mikroskopem a fyziku převádí do praxe při práci s 3D perem. Jihočeská univerzita totiž připravila speciální projekt pro nadané děti.
Po jedné z učeben pedagogické fakulty Jihočeské univerzity jezdí malí roboti. Příkazy jim prostřednictvím počítače dávají žáci Základní školy Čelakovského ze Strakonic. Základy programování jim ukazuje Patrik Klofáč z katedry informatiky.
„Pro první ročník této akademie jsme zvolili přírodovědné vzdělávání, takže jsou zapojeny katedry matematiky, informatiky, fyziky a přírodopisu,“ uvádí děkanka pedagogické fakulty Helena Koldová.
Strakonická Čelakovského základní škola se snaží nadané žáky podporovat dlouhodobě. „Někomu by se mohlo zdát, že jsme trošku přeskočili střední školu, ale ono to tak není. My chceme dětem ukázat nějaký cíl, možnosti jejich budoucího vzdělávání, obecně možnosti, kam až mohou dojít,“ vysvětluje ředitel Radek Čejka.
Celkem se projektu na rozvoj talentů účastní 48 dětí z druhého stupně školy. „Vybírali jsme je nejprve na základě tipu třídních učitelů. Většinou to jsou samozřejmě děti, které mají studijní výsledky. Ale protože jsem věděla, že je to zaměřené na matematiku, informatiku, fyziku, tak známka není zase úplně prvotní, pokud vím, že to dítě v hodinách pracuje, že má logické myšlení, logické uvažování“ popisuje učitelka Lenka Kloudová.
Čtěte také
Nad mikroskopem se v učebně biologie Jihočeské univerzity sklání Marek. „Ve škole jsme to nikdy nepoužívali, takže pracuji s mikroskopem úplně poprvé. Mě zajímají přírodní vědy, fyzika, chemie, biologie. Chtěl bych studovat medicínu,“ prozrazuje.
Aktivity pro žáky připravují budoucí učitelé. I pro ně je to možnost, jak se na práci s nadanými dětmi připravit. „My se tomu na pedagogické fakultě velmi věnujeme, měli jsme dokonce několik mezinárodních projektů zaměřených na talentované žáky. No, ale naši studenti to od nás dostávají zprostředkovaně, často jen ve formě nějakých scénářů nebo příkladů dobré praxe. A tato aktivita je právě tím okamžikem, kdy si to, co jim tady sdělujeme teoreticky, mohou vyzkoušet,“ podotýká Helena Koldová.
Projekt Jihočeské univerzity pro nadané žáky je čtyřdenní. Děti tak postupně vyzkoušejí aktivity ze všech oborů. V dalších letech by ho pedagogická fakulta chtěla rozšířit i na další katedry a přizvat také další základní školy z regionu. Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Související
-
Jihočeská univerzita opravila nejmladší kolejní budovu v kampusu. Kolej K4 má teď přes 380 lůžek
Po dva roky trvající rekonstrukci se otevírá kolej K4 v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Desetipatrová budova má nově i jednolůžkové pokoje.
-
Až 80 dětí z Ukrajiny by mohlo nastoupit do prvních tříd základních škol v Českých Budějovicích
V Českých Budějovicích začaly zápisy do prvních tříd pro ukrajinské děti. Základní školy v krajském městě disponují po zápisech českých dětí kapacitou 80 volných míst.
-
Školní skupiny po covidové pauze opět splouvají Vltavu. Musí ale zaplatit víc za ubytování i jídlo
Na jihočeské řeky se po dvouleté covidové pauze vrátily školní skupiny. Neodradily je ani vyšší ceny. Majitelé je museli kvůli rostoucím nákladům navýšit o desítky procent.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Exploze vysílaček a pagerů v Libanonu už mají 37 obětí. Izrael tím vyhlásil válku, vzkázal šéf Hizballáhu
-
Obnova Ukrajiny začala. Ve Lvovské oblasti vyrostla díky rekordní české investici větrná elektrárna
-
ONLINE: Některý z povodňových stupňů platí na 55 místech. Hladina na většině toků klesá
-
Všechno je od bahna, nasáklé vodou a zničené. V ostravské Polance si pomáhají sousedé navzájem