Děti stavěly iglú z tisíce knih a kreslily vlastní komiksy

17. červen 2017

Hravou formou přibližuje malým čtenářům literaturu Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. Na Festivalu dětských knih, časopisů a her řešili záhady hlavolamů, četli pohádky i psali vlastní příběhy. Některé atrakce je nenechaly posedět.

Knihovna během akce rozhodně nepřipomínala tiché místo ke studování, naopak to žilo vevnitř i venku. Děti pobíhaly od jednoho stanoviště k druhému. „Mají možnost si tu zkusit různé věci, od sportovních aktivit až po čtenářské dílny,“ popsala vedoucí dětského oddělení Kateřina Štěrbová.

Aby děti opravdu našly vztah k literatuře, je podle ní důležité vedení od útlého věku. „Když vidí u rodičů, že se doma čte, když je rodiče berou často do knihovny,“ dodala.

Na festivalu se mimo jiné stavělo iglú z tisíce knih, ale osmý ročník akce byl zaměřený především na komiksy. „Máme celou řadu workshopů s komiksovými scénáristy, kteří se dětem věnují a ukazují jim, jak takový komiks vytvořit,“ připomněla mluvčí knihovny Petra Mašínová.

Děti se tak učily například od Kláry Smolíkové a Jiřího Procházka. „Poznaly, že do komiksu patří bubliny, rámečky, obrázky, příběh, citoslovce. Už to perfektně znají, takže jim nic nebrání vytvořit komiks,“ řekl Jiří Procházka. „Určitě z nich budou dobří scénáristé, to už jsme tady vyzkoušeli, možná i výtvarníci. Také se ale dozví, jak se komiks čte,“ doplnila Klára Smolíková.

Další akci pro děti chystá Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích na poslední srpnový týden v rámci festivalu Lidé městu, město lidem. Tam bude mít také svůj knižní stánek.

Festival dětských knih, časopisů a her v Jihočeské vědecké knihovně
Festival dětských knih, časopisů a her v Jihočeské vědecké knihovně
autor: Lenka Nechvátalová
Spustit audio