Děti mění hračky za tablety a chytré telefony. Mají kvůli tomu problém s mluvením

5. květen 2017

Dáváte alespoň občas dětem na hraní tablet nebo chytrý telefon? Děti svítící dotykové obrazovky zkrátka fascinují. Jenže čas strávený u takových zařízení může mít negativní vliv na vývoj jejich komunikačních schopností. Tvrdí to nová studie.

Podle výsledků, které prezentovala profesorka a pediatrička Catherine Birkenová z kanadského Toronta, mají děti, které ve věku od šesti měsíců do dvou let používají telefony a tablety, horší komunikační schopnosti a začínají později mluvit.

Studie se účastnilo celkem 900 rodičů s dětmi, kteří zaznamenávali každý den, kolik času jejich děti stráví u dotykových obrazovek. Vědci také sledovali, jak se děti učí mluvit. Jestli začínají používat slova a jaké vydávají zvuky, když chtějí komunikovat.

Podle Birkenové u dětí do osmnácti měsíců s každou půlhodinou strávenou denně u dotykových obrazovek roste šance na potíže s mluvením až o polovinu. Americká akademie pediatrů už před rokem doporučila úplný zákaz dotykových obrazovek pro děti ve věku 18 až 24 měsíců.

Malé děti pracují s dotykovými obrazovkami až příliš často a jejich počet se stále zvyšuje. Podle průzkumu společnosti Common Sense Media se počet dětí ve věku pod dva roky, které pracují s telefony a tablety, zvýšil z deseti procent v roce 2011 na čtyřicet v roce 2013. Některé firmy přitom cílí svá zařízení přímo na děti.

Akademie pediatrů ale nedoporučuje děti od obrazovek úplně odloučit. Nabádá rodiče, aby u nich byli s dětmi, používali kvalitní programy a vysvětlovali ratolestem, co právě vidí.

tablet dítě
autor:
Spustit audio

Více z pořadu