Děti a mládež ve sportovních oddílech stále musí mít alespoň jednou týdně negativní test na koronavirus

24. srpen 2021 07:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Test na koronavirus

Testování lidí do 18 let na koronavirus bude v Česku bezplatné i od 1. září. Na svém posledním zasedání o tom rozhodla vláda. Povinnost minimálně jednou týdně předložit negativní test na covid platí nadále i ve sportovních oddílech pro děti a mládež.

Jednotlivé sportovní kluby v Českých Budějovicích k tomu přistupují různě. Například mladé hráče z fotbalového klubu SK Dynamo přijíždí pravidelně testovat lékařka. Klub tak chce vyjít maximálně vstříc rodičům.

„Snažíme se tu situaci ulehčit všem stranám, najít rozumný kompromis jak pro rodiče, tak pro klub. Je to samozřejmě velká zátěž, je to náročné, abychom někde něco nezapomněli. Pak jedete hrát na Moravu, tam zjistíte, že vám chybí dva papíry a hráči nemohou nastoupit,“ dodává trenér dorosteneckého týmu Filip Toncar.

Stejně jako v seniorské fotbalové kategorii i v těch mládežnických už naplno probíhá zápasová sezóna. Od září už ale bude způsob testování odlišný. „Najíždíme na systém, kdy si hráči budou řešit testy sami, protože už by to pro nás nebylo úplně zvládnutelné. Bude na jejich zodpovědnosti, aby byli očkováni, nebo testováni,“ uvádí Filip Toncar.

Čtěte také

Podobnou cestu zvolil také hokejový tým Motor České Budějovice. „Děti testujeme přímo u nás, nakoupili jsme testy a pod odborným dohledem testujeme. Tak jsme zajistili to, že hráči nemusí doma nic řešit, a myslím, že i rodiče to oceňují a žádné problémy nevznikají,“ popisuje mluvčí a marketingový ředitel Tomáš Kučera.

Naopak volejbalisté Jihostroje měli zatím pouze pár přípravných kempů a sezóna jim začne až v září. Klub spoléhá na testování dětí ve školách.

Šéftrenér mládeže Vojtěch Zach zároveň doufá, že vláda testování pro děti a mladistvé do 18 let ponechá zdarma po celou sezónu. „Myslím si, že by to mohlo udržet soutěže v chodu, ale stát k tomu musí přispět. Pokud by byl ještě jeden lockdown, už to bude problém. Ten rok doženeme, ale další uzavření dětí bez sportu by byla prostě katastrofa,“ uzavírá.

Spustit audio

Související