Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 25. 12. 2019

25. prosinec 2019

Radka Vrzalová, autorka bezlepkových kuchařek, představuje ve vánočním díle magazínu Dámská jízda svou třetí knihu Slavnosti. Také prozrazuje, proč sbírá staré nádobí, a přidává recept na silvestrovskou večku.

Tondovy rohlíky – bez lepku, mléka i vajec

Suroviny:
400 g Schär Mix Bread nová receptura
100 g Doves Farm samokyřící + na posypání válu
7 g sušeného droždí
60 g rozpuštěného sádla
400- 450 ml teplé vody
1 lžička soli cca 6-8 g
1 lžíce medu nebo čekankového sirupu
mísa s poklopem na kynutí nebo potravinová fólie na přetažení mísy + vál + váleček + plech + pečicí papír, sádlo na potření

Bezlepková chlebíčková veka podle receptu Radky Vrzalové

Mouky v míse na kynutí (s poklopem) smícháme se solí, promícháme vařečkou. Přisypeme droždí a opět promícháme. Přilijeme půl objemu teplé vody s rozpuštěným medem či sirupem a rukou vymícháme těsto, postupně přiléváme zbytek vody až vytvoříme mírně lepivý bochánek polotuhého těsta (cca 2 minuty).

Těsto přiklopíme a necháme kynout v lednici přes noc. Ráno těsto vyndáme do tepla a necháme cca 1,5 - 2 hodiny v teple vzpamatovat. Pak přilijeme rozpuštěné sádlo a opět prohněteme rukou, až se tuk do těsta "vpije". Do trouby na dno dáme hrnec s cca 300 ml vody, troubu nahřejeme na 250°C.

Těsto rozdělíme na 3 část stejné části (cca 330 g), které rozválíme do trojúhelníku. Z každé části vytvarujeme rohlík – od širšího kraje trojúhelníku těsta, zahrneme růžky a rolujeme směrem ke špičce.Klademe na bagetový plech lze i na plech vyložený pečícím papírem. Potřeme je směsí horké vody se zbytkem sádla v mističce (ve které se sádlo rozehřívalo).

Bagety na plechu, zastříkneme vodou necháme v teple odpočinout na cca 20 minut. Pak je vyndáme, troubu zahřejeme na 250°C a pečeme ve vyhřáté troubě  s vodou v hrnci cca 15 minut, pak troubu stáhneme na 210 a dopékáme cca 10 minut. Po upečení vyndáme pečivo vychladnout opatrně na mřížku. Díky sádlu, zůstane vláčné i druhý den a třetí.... Balíme do plátna a alobalu nebo do speciálních sáčků na pečivo.

Rozhovor s Radkou Vrzalovou o jejím vaření bez lepku přináší magazín Dámská jízda. Kromě toho nabízí také rady, jak vyzrát na těžké novoroční ráno. Pořad připravila Mirka Nezvalová.

autor: Český rozhlas České Budějovice
Spustit audio

Související