Dačickou nemocnici bude spravovat Jihočeský kraj
Jihočeský kraj převezme městskou nemocnici v Dačicích. Stane se tak od 1. května a zdravotnické zařízení se zatím stane jakousi pobočkou nemocnice v Jindřichově Hradci. Dosavadní soukromý provozovatel v nemocnici v uplynulých letech postupně utlumil a omezil řadu oborů, odešlo i mnoho lékařů.
V první fázi nebude podle hejtmana Jiřího Zimoly převzetí nemocnice stát kraj ani korunu: "Druhá věc je a musíme to otevřeně říci, že v blízké budoucnosti to může přinášet určité finanční nároky. Budeme to pečlivě sledovat, protože si uvědomujeme, že situace v nemocnici je vinou nedohody mezi městem a nájemcem velmi špatná, odcházejí lékaři a pacienti si zvykli dojíždět za péčí do jiných měst. Všechny tyto skupiny budeme muset přesvědčit o tom, aby dačickou nemocnici využívaly a pokud se nám toto nepodaří, tak uměle držet jakoukoliv nemocnici nebudeme."
Jihočeský kraj uhradil za únor a březen na regulačních poplatcích za pacienty 11 milionů korun. Dar od kraje mohou lidé využít v sedmi okresních nemocnicích, šesti nemocničních lékárnách, u záchranné služby a ve lnářské psychiatrické léčebně.
Pokud by pacienti měli o dar od kraje stále stejný zájem, poplatky by hejtmanství stály za rok přibližně 60 milionů korun. Kraj má v rozpočtu na letošní rok na úhradu poplatků za pacienty připravených 100 milionů korun.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vítězství Tiszy je obrovské. Orbán bude potřebovat nějaký čas, aby to strávil, říká maďarská politoložka
-
ONLINE: Orbán uznal volební porážku. Po sečtení 98 procent hlasů má Magyarova Tisza výraznou většinu
-
Koláček: Není překvapivé, že zástupci USA a Íránu nenašli shodu. Riziko eskalace stále existuje
-
Společně jsme osvobodili Maďarsko. Budeme silným spojencem EU, řekl ve vítězném projevu Magyar