Ďáblovo stádo - Stan Jones a Wabi Daněk

14. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Wabi Daněk - Ďáblovo stádo
0:00
/
0:00

Písničky z cizí kapsy přináší příběh písně, kterou zná snad každý. Zpívá se u táboráků po celém světě, nejlépe však zní na skalních planinách Severní Ameriky, kde lze ještě nyní na vlastní kůži zažít stejně strašidelnou bouřku, jaká kdysi inspirovala autora slavné kovbojské balady Ghost Riders In The Sky.

Tak se totiž Nebeští jezdci (nebo také Ďáblovo stádo a nebo taky Starý honec krav – všechny tři názvy jsou už dnes oficiální) jmenují. U nás si ji po Rudolfu Cortésovi (Starý honec krav) osvojili Waldemar Matuška (Ďáblovo stádo / Nebeští jezdci) a Karel Hála (Honec krav).

A zatím nejmladší verze má hlas Wabiho Daňka. Po boku s kapelou, která si podle skladby dala i jméno. Nakonec, text Jiřího Brdečky, jinak tvůrce a scénáristy proslulého Limonádového Joea, dal název i jednomu z nejlepších českých válečných filmů, Nebeským jezdcům režiséra Jindřicha Poláka.

Píseň samotnou, Ghost Riders In The Sky, uváděnou někdy s podtitulem A Cowboy Legend, napsal Američan Stan Jones.

Připravil Martin Schuster.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?