Cvičení Zóna 2002

Temelín

Cvičení Zóna 2002, které má prověřit havarijní plány zajištění ochrany obyvatelstva v případě havárie v jaderné elektrárně Temelín, se bude konat 13. a 14. března. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Jihočeského kraje Maria Ptáčková. Původní lednový termín se změnil zejména z důvodu špatných klimatických podmínek letošní zimy.

Během cvičení se prověří činnost orgánů krizového řízení při plánování, přípravě a provedení ochranných opatření po simulované havárii v Temelíně. Mimo jiné se také otestuje součinnost jednotlivých stupňů krizového řízení na úrovni ministerstva vnitra, Jihočeského kraje, okresů České Budějovice, Písek, Strakonice, Tábor a Prachatice a dalších vybraných obcí. Podle M. Ptáčkové probíhalo zatím poslední cvičení tohoto rozsahu v roce 1991 na jaderné elektrárně Dukovany.

M. Ptáčková také uvedla, že již byly vydány letáky, které informují obyvatele obcí kolem Temelína o způsobu cvičení a o plánované zkoušce sirén, které se v zóné rozezvučí v kolísavém tónu 13. března od 10:20 do 10:40. V žádném případě nehrozí jakékoli nebezpečí a není třeba provádět žádná zvláštní opatření.