Cukrařina je v kurzu. Táborské učiliště si může mezi uchazeči vybírat a praxe dělí na dvě směny

13. únor 2024 08:02

Cukrářský obor zažívá renesanci. Zájemců o studium je několikrát víc, než můžou školy přijmout. Shoduje se na tom hned několik krajů, které Český rozhlas oslovil. Převis uchazečů mají třeba na Střední škole obchodu, služeb a řemesel v Táboře.

„Právě připravuji dort pro desetiletou dívku, bude dvoupatrový a plněný borůvkovým krémem. Dále vyrábíme pralinky na valentýnský prodej a ještě makronky, větrníky, věnečky,“ ukazuje studentka třetího ročníku oboru cukrář Nela Říhová.

Pro řemeslo se rozhodla na základě inspirace v rodině. „Já jsem odmala vyrůstala v takovém prostředí. Babička nám vždycky pekla, když jsme přijeli na prázdniny, u nás byly nejoblíbenější kremrole a věnečky. Moc se mi to zalíbilo a říkala jsem si, že se tomu chci věnovat, mít vlastní podnik a dělat radost druhým lidem,“ vypráví.

Čtěte také

Žáci se při hodinách odborné praxe učí péct dorty, vyrábějí tradiční zákusky, jako jsou likérové špičky, větrníky nebo věnečky. Zároveň ale podle učitelky odborného výcviku Ivany Krákorové sledují nové trendy v cukrařině, mezi které patří makronky, tartaletky nebo nadýchané choux.

Zájem o cukrářský obor je tak velký, že se učni v Táboře musí při odborném výcviku v cukrářské výrobně dělit na ranní a odpolední směnu.

Cukrařina se podle ředitele Střední školy obchodu, služeb a řemesel Radka Cíchy dlouhodobě řadí mezi nejvyhledávanější obory. „V předchozích letech jsme na třicet míst v prvním ročníku obdrželi sedmdesát až osmdesát přihlášek. Vždycky je lepší mít možnost zvolit lepší uchazeče a nemít potřebu přijmout zcela každého,“ říká.

Ředitel Radek Cícha předpokládá, že i letos bude počet zájemců o tříletý učební obor cukrář několikanásobně vyšší, než může škola přijmout.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související