Co ke svátkům jara neodmyslitelně patří a co se samo nabízí? Přece vajíčka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vaječná tlačenka s houbami
0:00
/
0:00

A nemusí to být zdaleka jen kraslice. „Nebojte se vajec a nebojte se cholesterolu, který je ve vajíčkách,“ vítá posluchače v úvodu dalšího Kuchařského čarování Petr Stupka s tím, že vejce jsou velice zdravá. 

A jedno, dvě vajíčka denně neuškodí ať už ve formě dresinku, který si také můžete připravit díky tipům z tohoto vydání Kuchařského čarování, nebo třeba i vaječné tlačenky s houbami. Recept na ni také uslyšíte, ale můžete si jej i přečíst tady na webu.

Ingredience
  • 6 vařených vajec,
  • 120g majonézy,
  • 30 – 40g plnotučné hořčice,
  • 120g nakládaných hub,
  • 40g želatiny (2 sáčky),
  • petrželová nať, sůl, ocet, nemastný zeleninový vývar

Pokud máte rovnou chuť na vaječnou tlačenku s houbami, respektive na vaječný aspik s houbami, tak všechny ingredience k tomu potřebné máte sepsané v tomto článku.

Takzvaná vaječná tlačenka je velmi populární a velmi rád ji připravuji i ve variantě s kyselými houbami, které ve vaječné hmotě vytvoří velmi zajímavou mozaiku," upřesňuje Petr Stupka.

Jak tedy postupovat?

V rendlíku nebo kastrůlku, který půjde vložit do vodní lázně, rozmíchejte v zeleninovém vývaru želatinu, přisol ji a nech v horké lázni zahřát asi na 70 stupňů. Želatina se rozpustí, a pokud se z ní vysráží škraloupek nečistot, seberte je děrovanou plochou lžící. Nakonec přilijte do želatiny ocet. Měla by být výrazněji slaná a nakyslá. I když na sáčku se želatinou bude informace, že 20 gramů želatiny patří na 500 mililitrů vody, tedy půl litru, připravte želatinu jen v polovině deklarovaného množství, tedy jen ve čtvrt litru vody. Uvařené vejce oloupejte a rozdělte zvlášť žloutky a bílky. Žloutky nastrouhejte nebo protlačte přes síto a rozšlehejte je s majonézou, hořčicí. Bílky nastrouhejte na jemném struhadle nebo drobně posekejte a nechte stranou.

Nakládané houby nakrájejte na menší kousky nebo plátky. Petrželovou nať, popřípadě pažitku nasekejte na drobno a vše vmíchejte do fáše se žloutky. Přidejte bílky a ještě teplou ne však horkou želatinu. Metličkou vše důkladně promíchejte a řídkou hmotu vlijte do připravené formy nebo mísy.

Vaše dílo nechte v chladu nejlépe do druhého dne důkladně ztuhnout. Při vyjímání aspiku z formy lehce uvolněte okraje formy, kde zpravidla aspik přischne. Potom formu otočte dnem vzhůru a jídelní nebo mazací nůž zasuňte podél stěny formy a zlehka na aspik zatlačte tak, aby se mezi stěnu a rosol dostal vzduch. Aspik by mněl pomalu z formy vypadnout.

autor: Petr Stupka | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?