Chvála „sidemanů“ i malá vzpomínka na neobyčejnou zpěvačku Mirku Křivánkovou

5. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mirka Křivánková

Půlhodinka V náladě swingu, potažmo jazzu přinese vzácné sólové nahrávky, na nichž zazní trumpetista Ernie Royal, nebo kytarista John Pisano. Ale také vzpomínku skrze Mlhavé doteky na unikátní zpěvačku Mirku Křivánkovou, která odešla do hudebního nebe s letošním lednem…

Jsou muzikanti z oblasti swingu a jazzu, o nichž se hodně ví, jejich jména jsou napsána tučnými písmeny na plakátech a o pozornost a zájem publicistů a odborné i posluchačské veřejnosti neměli a nemají nouzi.

To jsou kapelníci a sólisté zvučných jmen – ať už jde o instrumentalisty nebo vokalisty. A pak bychom však neměli zapomínat na sidemany, tedy hudebníky jaksi v pozadí, kteří nebyli dlouhodobými členy orchestrů a kapel, a střídali angažmá a byli najímáni podle příležitostí – živých vystoupení nebo natáčení ve studiu.

Velmi často byli skryti v anonymitě a jejich jména znali, resp. znají  a o jejich nesporných schopnostech a kvalitách věděli a vědí jenom zasvěcení znalci. 

K této početně obci hudebníků patřili dva mistři svých nástrojů, jejichž výročí narození připadají na 6. únor.

Tím prvým byl přesně před sto roky narozený skvělý swingař- trumpetista Ernie Royal,  který hrál ve slavných orchestrech Lionela Hamptona, Woodyho Hermana, Stana Kentona, Charlieho Barneta nebo Duke Ellingtona.

Tím druhým je stále žijící, letos v únoru devadesátiletý vynikající kytarista John Pisano, který doprovázel ve studiu nebo na pódiu takové hvězdy a různé typy, jako byli zpěvačka Peggy Lee, trumpetista Herb  Alpert nebo slavní zpěváci Tony Bennett, Sam Cooke nebo mnohem mladší Michael Bublé a řadu dalších.  

Půlhodinka V náladě swingu, potažmo jazzu přinese vzácné sólové nahrávky obou pánů, ale také kromě též jiného malou vzpomínku skrze Mlhavé doteky na unikátní zpěvačku Mirku Křivánkovou, která odešla do hudebního nebe s letošním lednem…

autor: Jiří Kasal | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio