Chlapi neradi přiznávají, že by něco chtěli vzdát, ale byly takové chvíle, přiznává Matěj Smrž

21. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bratři Smržové a Kateřina Hálová

Dopoledními hosty u mikrofonu Českého rozhlasu České Budějovice jsou Jakub a Matěj Smržovi, bývalí profesionální motocykloví závodníci.

Matěj Smrž odjezdil během profesionální kariéry nejvíce závodů v rámci Mezinárodního mistrovství Německa, po ukončení závodní kariéry se mimo jiné věnuje i projektu Smrž Academy, tedy akademie pro malé a začínající závodníky.

Jakub Smrž pro změnu vede profesionální závodní tým ACCR Czech Talent Team a Smrž Racing.

Oba dva začínali na takzvaných malých motorkách už od mládí, postupně pak přecházeli na silnější stroje. Oba dva přivedl k motorkám jejich otec. Ačkoliv to možná nevypadá, ale motorky nejsou ryze mužským světem.

„Byť je jich málo, ale jsou ve světě i závodnice. Pořádá se i ženské mistrovství světa,“ dokládá Jakub Smrž.

Díky motorkám se podívali na mnohá zajímavá místa ve světě. „Já jsem byl skoro všude,“ říká s úsměvem Jakub Smrž a dodává: „Mockrát jsem byl v Austrálii, Japonsku, Malajsii, v Jihoafrické republice, v Brazílii, v Argentině, Číně, všude možně.“

A oba bratři se také starají o to, aby svět motorek měl i nové mladé závodníky.

Co je to Smrž Academy? Prvotní nápad vznikl na přelomu let 2012 a 2013.

„Řekli jsme si s tátou a bráchou, že by nebylo špatné k motocyklovým silničním závodům přivést malé děti a dát jim šanci. Nyní se tomu věnujeme naplno i s naší sestrou Klárou a pomáhá nám i Aleš Eder,“ dodává Matěj Smrž.

Kde mladí jezdci trénují? Co to obnáší, jezdit na motorce? Na tyto a další otázky Kateřiny Hálové odpoví bratři Smržové i v našem záznamu, který si můžete přehrát online, nebo si jej stáhnout do svých mobilů a počítačů k pozdějšímu poslechu.

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?