Chirurg Tomáš Šebek: Máme skvělou medicínu, ale zoufalou logistiku a byrokracii

12. leden 2022

Léčil lidi na Haiti, v Jemenu, Súdánu i Afghánistánu. „O odjezdu do těchto zemí jsem uvažoval už dlouho, pak to přišlo s týmem Lékařů bez hranic a v roce 2010 jsem poprvé vyrazil.“

První země, kam odjel, bylo Haiti. Ač se na místo dostal deset měsíců po zasažení velkým zemětřesením, byl v šoku. „Je to země s mnoha problémy. I kdybych tam jel dnes, pořád tam bude co dělat. Pro mě to byla absolutně nová zkušenost. Je neuvěřitelný v jak tragických podmínkách dokážou lidé přežít a občas se u toho i usmát.“

Jako v seriálu M*A*S*H

Tomáš Šebek se účastnil šesti misí a potvrzuje, že vybavení nemocnice odpovídá podmínkám, které jsme viděli v seriálu M*A*S*H. Akorát místo zelené je vše v bílé. „Logistické zázemí a konstrukce budov naznalo významného pokroku, máme skvělé technologie, už se to podobá jednoduchým stavbám. Tu jednoduchost chceme držet, abychom byli pružní a flexibilní.“

V takových podmínkách se očekává vysoké pracovní nasazení, a to se dá zvládat několik týdnů, výjimečně i tři čtyři měsíce, pak přichází únava. „Ale třeba manažeři zůstávají kvůli kontinuitě déle, půl roku, ale třeba i dva roky,“ potvrzuje lékař.

Mobilní technologie jsou konkrétně v Afghánistánu na mnohem vyšší úrovni. „Schopnost s tím málem poskytovat služby je neuvěřitelná. My máme skvělou medicínu, jednu z nejlepších na světě, ale máme zoufalou logistiku a byrokracii. To si pak někdy říkám, jak hezky by to fungovalo v Afghánistánu.“

Mise Ministr Zdraví

Tomáš Šebek je nadšeným propagátorem digitalizace zdravotnictví. Je spoluzakladatelem projektu uLékaře.cz, což je portál online poradny a systému objednávání pacientů. „My pacientům usnadňujeme, aby v nemocnici příliš nebloudili a zároveň už o nich ten systém něco věděl. Naše ambice z lékařské vlastně klesla na logistickou,“ říká hořce, zároveň ale dělat takového průvodce považuje za nesmírně důležité.

Od roku 2021 se s týmem zaměřuje na problematiku prevence. „To je naše budoucí cesta a mise. Dnes už se hodně používá umělá inteligence, která má pro lékaře obrovský význam a už si na to zvykáme i u nás. Lidé si začínají více hlídat zdraví.“ Chce vést lidi ke zdravému životnímu stylu. Spousta preventivních programů dnes funguje, ale ne vše je komunikačně dobře zvládnuté. „Já bych si přál, abychom šli cestou severských zemí.“ Díky této myšlence vznikla platforma Ministr Zdraví.

Není nad zdravého a šťastného zaměstnance – to si už uvědomují hlavně zaměstnavatelé a s těmi se dá domluvit. Je to jeden z nástrojů v rámci aktivity Ministr Zdraví. „Chybí tu rozumná vize a její naplnění. Umění lidi přesvědčit nikoli formou vztyčeného ukazováčku, ale formou praktických příkladů. Když se to podařilo Švédům a Norům, tak proč ne Čechům. Proč máme být nemocní a bolaví,“ uzavírá s nadějí Tomáš Šebek.

Jak probíhá příprava na mise a kde byly nejdrsnější podmínky? Proč ho pacienti na Haiti drželi za uši? Kdo všechno už se zapojil do Ministra Zdraví? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.