Cestovky údajně nabízejí zdarma zájezdy do Temelína

29. leden 2003

České cestovní kanceláře podle rakouské tiskové agentury APA v poslední době nabízejí rakouským cestovním kancelářím především v oblasti Mühlviertel na severu země autobusové výlety do jaderné elektrárny Temelín. Prohlídka má být pro účastníky zdarma, rakouští manažeři podle agentury ale ještě nejsou rozhodnuti, zda nabídku přijmou. V Temelíně, ani v českých cestovních kancelářích, které ČTK oslovila, o bezplatných výletech Rakušanů do elektrárny nikdo nic neví.

Informační středisko Jaderné elektrárny Temelín v zámečku Vysoký Hrádek loni navštívilo téměř 20.000 lidí, z nichž podle Václava Broma z tiskového odboru elektrárny bylo 1044 cizinců z 32 států světa. "Rakušanů si loni Temelín přijelo prohlédnout 269, což je zhruba stejně jako v předchozím roce," uvedl Brom. Tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář řekl, že občas se některé cestovní kanceláře pokoušely nabízet v rámci programu v jižních Čechách návštěvu Temelína, ale o speciální nabídce pro Rakušany stejně jako cestovní kanceláře Čedok či Saturn zatím nic neslyšel. "Prohlídka informačního střediska je zdarma," připomněl mluvčí a dodal, že na autobus připlácela elektrárenská společnost ČEZ pouze jihočeským školám. Představitelé hornorakouské zemské vlády, politických stran a protijaderných hnutí se na protitemelínském summitu v polovině ledna dohodli na tom, že ještě během tohoto čtvrtletí zahájí novou informační ofenzivu proti jihočeské elektrárně. Kampaň bude financována z prostředků hornorakouské vlády. "Já bych návštěvy Rakušanů v Temelíně velice přivítal. Pokud by byly peníze využity na tyto účely, jistě by to uklidnilo vztahy," poznamenal Nebesář.

autor: čro čb | zdroj: ČTK
Spustit audio