Čeští vojáci odletěli na misi NATO do Pobaltí. Ženisté z Bechyně stráví půl roku v Lotyšsku
Z pardubického letiště odletěl ve středu vojenský speciál do Pobaltí. Na jeho palubě byli příslušníci libereckého protichemického pluku a také ženisté z Bechyně. Desítky vojáků v Litvě a Lotyšsku vystřídají své české kolegy. V Pobaltí se připojí k dalším členům Severoatlantické aliance, kteří v zemích působí.
„Jedeme pomáhat našim koaličním partnerům na východní křídlo. My poskytujeme CBRN specializaci, což je obrana proti zbraním hromadného ničení. Budeme se především zabývat radiačním chemickým průzkumem a budeme poskytovat dekontaminaci,“ přibližuje velitel úkolového uskupení major Vilém Čejka.
Dekontaminovat i zaminovat
Z libereckého pluku odletělo zhruba 80 vojáků. „Každý den je tam nějaké zaměstnání. Není to jen o tom výcviku a o plnění odborných úkolů, ale je tam náročné prostředí, takže se musíme starat sami o sebe, o techniku, o zbraně, o vše, co je s tím spojené,“ dodal Čejka.
Chemici budou využívat dekontaminační vozidla, postřikové rámy a Land Rovery pro radiační a chemický průzkum. Techniku vyslali do Litvy po železnici minulý týden. Před misí museli absolvovat mezinárodní certifikační cvičení v německém výcvikovém prostoru v Altmarku, kde bylo téměř 2500 vojáků z Německa, Nizozemska a České republiky.
Do vojenského speciálu směr Pobaltí nastoupili i vojáci z 15. ženijního pluku Bechyně. Zatímco chemici míří do Litvy, ženisté do Lotyšska. Jejich úkoly přibližuje velitel kapitán Jan Kuthan, který naznačil, že ženijní specialisté budou využívat minové vrhače MV-3.
„Základ našeho ženijního uskupení je zatarasovací četa a jejím hlavním úkolem je vytváření protitankových minových polí na dálku. To znamená, že náš hlavní bojový prvek je schopen doručit protitankové miny do vzdálenosti až tří kilometrů,“ popsal Kuthan
Ženistů odletělo do Lotyšska víc než 60. Obě jednotky budou své úkoly na misi plnit šest měsíců.
Související
-
Jako zbraň jsme měli jen diplomatický pas, mírová mise v Jugoslávii byla nejnebezpečnější
Jedním z mužů, které ocenil českobudějovický primátor Medailí Za zásluhy, je podplukovník Milan Čajdík. Obdržel také vysoké vojenské vyznamenání – Záslužný kříž II. stupně.
-
Vojáci v Táboře si připomněli své kolegy, kteří zahynuli při bombovém útoku v Afghánistánu
Vojáci z táborského mechanizovaného praporu vzpomínají na tři bývalé kolegy, kteří zahynuli na misi v Afghánistánu. V srpnu 2018 se stali oběťmi teroristického útoku.
-
Kdyby u nás nastala válka, může armáda povolat k odvodu všechny muže i ženy mladší šedesáti let
Dřív to šlo hlavou asi málokomu z nás. Za poslední tři měsíce si tu myšlenku ale už nejspíš připustili mnozí: mír v Evropě není věčný a už vůbec ne samozřejmý.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Česko pokryl sníh, dálnice ucpaly kolony. Na jihu je kalamita, na Olomoucku zapadly dva autobusy
-
Putování vánočního stromu. Cesta smrku ztepilého z Českolipska na pražské Staroměstské náměstí
-
Los Eura: Češi narazí na Portugalsko, Turecko a vítěze play-off. Hrát budou v Lipsku a Hamburku
-
Robert Fico chce zrušit zvláštní prokuraturu, která vyšetřuje korupci a organizovaný zločin