Česko vyváží do USA poměrně málo, přesto ohlášená cla zasáhnou i místní firmy, říkají podnikatelé

30. duben 2025

Americký prezident Donald Trump po nástupu do svého druhého funkčního období oznámil nová cla. Ta jsou sice zatím odložena, přesto visí nad mnoha zeměmi včetně České republiky. Ačkoli přímý export českých automobilů a komponentů do USA není vysoký, nepřímé dopady mohou být zásadní. Jak se situace může promítnout do jižních Čech? A je to jediný problém?

Hosty pořadu Přímá řeč jsou Miroslav Dvořák, generální ředitel akciové společnosti Motor Jikov a viceprezident Sdružení automobilového průmyslu, a Luděk Keist, ředitel úřadu Jihočeské hospodářské komory v Českých Budějovicích.

Podle Miroslava Dvořáka je možné, že americká cla ovlivní ekonomiku jihočeských firem. „My dodáváme část výrobků přímo do Ameriky, ale především dodáváme nepřímo komponenty do aut, která pak jdou do Ameriky. Teprve zjišťujeme, jaký dopad to může mít,“ říká.

„Pokud se cla zvednou, rozhodně tím budeme postiženi. Zhorší se podmínky automobilkám, a ty budou tlačit na nás, abychom zlevňovali. A to, myslím, není úplně reálné, protože naše zisky nejsou tak enormní, abychom jim mohli tolik pomoci,“ dodává.

Čtěte také

I když cla zatím zavedena nebyla, Jihočeská hospodářská komora sleduje dění na světových finančních trzích. „Každé prohlášení významného politika má vždycky vliv na ceny komodit, na zlato, ropu a podobné suroviny. Něco už se tedy děje, ale zároveň hodně věcí zatím probíhá, řekněme, v mediální sféře, na internetu, v televizích, v rádiích a podobně,“ popisuje ředitel Luděk Keist.

Do jihočeského podnikání se ale podle něj situace určitě promítne. „Máme tady spousty firem, které jsou zaměřené exportně, ať už jsou to firmy české nebo zahraniční, většinou dceřiné společnosti velkých podniků. Obchod se Spojenými státy není ze strany České republiky tak veliký, činí asi 2,7 procenta našeho zahraničního obchodu, ale 30 procent zahraničního obchodu je vázáno na Německo a máme tady mnoho subdodavatelských firem. A pokud se nebude dařit velkým německým matkám, nebude se dařit ani našim subdodavatelům,“ připomíná.

Jihočeská hospodářská komora proto organizuje setkání podnikatelů  s představiteli bank, předními ekonomy a dalšími specialisty. „Ono se to někdy prodává daleko katastrofičtěji, než je skutečná situace. A právě debaty se specialisty mohou firmy i trochu uklidnit. Některých podniků se to bude dotýkat víc, některé to obejdou, protože jejich zákazníky nejsou Spojené státy,“ doplňuje Luděk Keist.

Celý pořad Přímá řeč o dopadech ohlášených amerických cel a situaci jihočeských podniků si poslechněte online.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat