Česko-německý fond budoucnosti znovu během pandemie podporuje české oběti nacismu

13. únor 2021

Česko-německý fond budoucnosti poskytuje i na počátku letošního roku další mimořádné prostředky na ochranu českých obětí nacismu před pandemií. Milion devět set tisíc korun rozdělí mezi židovské přeživší a jejich potomky, dále mezi bývalé nuceně nasazené, politické vězně a Romy. A jak se pomoc rozdělí mezi židovské přeživší a jejich rodiny?

V době pandemie koronaviru podporuje Česko-německý fond budoucnosti české oběti nacismu už podruhé. Jak vypadala předchozí pomoc, vysvětluje Martin Hořák.

„My chceme navázat na náš program z první poloviny loňského roku, kdy jsme zareagovali na první vlnu pandemie vyhlášením podpůrného programu pro oběti nacismu, který byl vnitřně strukturován podle jednotlivých skupin obětí a samozřejmě nemohly chybět ani osoby židovského původu. My jsme tehdy přispěli jednak na podporu obětí, kteří žijí mimo Prahu, to znamená, že se jednalo o podporu prostřednictvím regionálních židovských obcí. A potom jsme jeden speciální příspěvek vyčlenili také pro pražskou židovskou obec.“

Na stejném půdorysu vyhlásil fond na sklonku loňského roku pokračování tohoto programu.

„V současné chvíli už finalizujeme projektové žádosti a administrativní složku tohoto projektu. Opět se bude jednak o podporu pro mimopražské židovské obce, kterou koordinuje Nadační fond pro oběti holocaustu. Tady se jedná o částku celkem 250 000 korun. A potom druhá část se týká Židovské obce v Praze, kde přispějeme celkem částkou 750 000 korun. Ten projekt je ještě vnitřně strukturován na tři části. Dvě největší jsou podpora osobní asistence v domovském prostředí seniorů, to je prostřednictvím sítě Ezdra. A další velká část toho příspěvku půjde na podporu Domova sociální péče Hagibor.“

Podpůrný program má i významnou novinku.

„Tentokrát jsme do tohoto programu zařadili i podporu druhé a třetí generace z rodin pamětníků holocaustu. Reagujeme tam na současný trend v nahlížení na holocaust, na otázku mezigeneračního přenosu traumatu a systemického přístupu k rodinám tak, abychom se nezaměřili jen na ty seniory, ale také na jejich nejbližší okolí.“

Česko-německý fond budoucnosti také vytvořil sérii sedmi videoklipů, v nichž mladí lidé vstupují do dialogu s pamětníky  a propojují tak minulost, přítomnost a budoucnost.

„Některé pamětníky jsme oslovili s prosbou, zda by s námi mohli natočit krátké video, aby předali nějaký krátký vzkaz, poselství. A zároveň naše kolegy napadlo, že bychom mohli propojit tu myšlenku vzpomínání s mezigeneračním dialogem.  A proto jsme oslovili některé mladé youtubery a lidi, kteří se pohybují v oblasti sociálních médií a vědí, jak navázat kontakt s mladými lidmi, kteří už často tu historickou paměť nemají nebo jejich paměť nesahá tak do minulosti. A pomocí těchto mladých youtuberů a zvídavých tazatelů jsme natočili krátké videomedailony, které právě v této době publikujeme na našem facebookovém profilu.“

Takto například vypadá ukázka z medailonu, kde si Fotografka a cestovatelka Tereza Menclová si povídala s pamětnicí Bibianou Szulc – Ach, která byla jako malá dívka svědkyní mnohých hrůz v Osvětimi.

Tereza Menclová: „Mně by zajímalo, jestli se Vám podařilo se s tím, co se stalo právě třeba v Osvětimi, nějak vyrovnat, nebo jestli se Vám to vrací ještě?“

Bibiana Szulc – Ach: „Vrací se mi to, když o tom mluvím, nebo když koukám na nějaký film, ale jinak ne. Dojem, který budu mít celý život, je dojem z toho Auschwitzu – to bylo strašné!:

V jednom z medailonů si spisovatel a cestovatel Ladislav Zibura  povídal s Felixem Kolmerem, přeživším koncentračního tábora v Osvětimi. 

Felix Kolmer: „Dnes mluvíme v Německu už se čtvrtou generací a ta generace je daleko víc pozitivní, než byly ty předcházející. Ta má prostě zájem, co si ten druhý myslí. Jak Vy tu situaci s mladými lidmi vidíte?“

Ladislav Zibura: „Moje generace určitě ten dialog vyhledává a stojí o něj. Když se podívám na okruh svých přátel, všichni znají cizince z nejrůznějších zemí – znají je osobně. A já si myslím, že to osobní poznání a ten osobní kontakt je v tomhle úplně nenahraditelný. Když se budeme znát napříč národy, tak to je podle mě nejlepší prevence toho, že se nestane tak snadno, že by přišel někdo, kdo nás mezi sebou znesváří.“

Kromě židovských obětí nacistického pronásledování podpoří Česko-německý fond budoucnosti částkou 600 tisíc korun také bývalé nuceně nasazené, politické vězně a Romy. Dalších 300 tisíc korun získá Centrum pomoci paměti národa zřízené organizací Post Bellum na individuální pomoc, včetně psychosociálního poradenství pro pamětníky.

Spustit audio