Čertovu stěnu Bedřicha Smetany najdete na jihu Čech. Nabízí působivá skaliska i známou pověst
Pokud byste na vlastní oči chtěli vidět otisk ďáblova palce, Ďáblovu kazatelnu, Strašidelník, Čertovy proudy, Kamenné moře a především krásný a vzácný kout naší země, pak vám doporučíme vydat se na Čertovu stěnu. Nachází se jen pár kroků od hlavní silnice mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi na jihu Čech. Oficiální název lokality zní Národní přírodní rezervace Čertova stěna – Luč.
Dělí se tam dva katastry, loučovický a vyšebrodský. „Přímo v Loučovicích najdete připomínku Čertovy stěny, sousoší hlavních postav ze stejnojmenné opery Bedřicha Smetany,“ přidává další zajímavost starosta Loučovic Jan Kubík.
Na vyšebrodské straně katastru můžete spatřit kromě přírodní rezervace i ocelové potrubí vedoucí k někdejší Spirově elektrárně. Před samotným vstupem do rezervace Čertovy stěny se totiž nacházejí dva znovuobnovené kanály. Jde o původní náhon hydrocentrály, která byla ve své době první velkou hydrocentrálou nejen na území Čech, ale i v rakousko-uherské monarchii. Nechal ji postavit Ignác Spiro.
Elektrárna byla dokončena roku 1902 a spuštěna v roce 1903. Tehdy byla největší vodní elektrárnou v Čechách. Přívodní kanál byl vyzděný kamenem, měl délku 1 650 metrů, šířku takřka šest metrů a byl přes tři metry hluboký. Výstavbou lipenské přehrady a svedením veškeré vltavské vody do podzemního tunelu ale ztratila vyšebrodská hydrocentrála svůj význam.
Ještě nedávno tu projížděly bagry a nákladní automobily a vyvážely z kanálu hlínu a odpad. Celý tento technický unikát se brzy změní v novou cyklostezku a sádky.
Čertova stěna - Luč
Ale pojďme na Čertovu stěnu. Dohromady zabírá 140 hektarů. Vznikla v roce 1992 sloučením státních přírodních rezervací Čertova stěna, která byla založena v roce 1956, a Luč založené roku 1934 na levém břehu řeky. Ta má 95 hektarů a převládá v ní Kamenné moře, což je něco jako druhá Čertova stěna na protějším svahu údolí.
Vzácné je toto území jak těmito kameny, tak tím, že tu roste takzvaný reliktní suťový bor a především velké množství jinak ohrožené cídivky zimní nebo růže převislé. Najdete tu i vřesovec pleťový, vlochyni obecnou a další. Ale pozor, protože jde o chráněné druhy, nesmíte je trhat ani k nim sejít z vyznačené cesty.
Jeden z vrcholů Čertovy stěny, Strašidelník, býval podle legendy slovanský posvátným místem, kde naši předci uctívali boha Svatoroha. Později se o této lokalitě začala šířit pověst o Čertovi, který tu měl v korytě řeky Vltavy vystavět kamennou hráz. Zadržená voda mu pak měla posloužit ke zničení a doslova spláchnutí nedalekého vyšebrodského kláštera z povrchu Země. Rarach své dílo ale nestihl dokončit, hráz se sama zhroutila a zbyly jen gigantické balvany po obou svazích údolí. Vyšebrodský klášter byl zachráněn a stojí dodnes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...