Čertovská strážiště. Šumavská pověst o pokladech ukrytých na vrcholcích hor
Na Luzném, Roklanu, Poledníku, Plesné a Špičáku před dávnými časy plápolaly za nocí strážní ohně. Mezi lidmi se vyprávělo, že tam čerti hlídají své poklady. Tři synové dřevaře z Modravy se jednou rozhodli, že tajemství čertovských strážišť prozkoumají...
Pohádku Čertovská strážiště napsal historik, kronikář a velký znalec Šumavy Vilém Kudrlička. Text vyšel v knížce s názvem Šumavské pověsti, kterou v roce 1986 vydalo Západočeské nakladatelství.
Rozhlasová verze příběhu vznikla v roce 2021. V plzeňském rozhlasovém studiu pověst načetl herec Josef Nechutný.
Vilém Kudrlička (1923-2007) byl český spisovatel, historik, kronikář a autor řady cenných textů a knih o Šumavě, například Šumava – Co zmizelo z Královského hvozdu, Javorná, zapomenutý kout Šumavy 1 a 2, Umění šumavských sklářů nebo Šumavské pověsti.
Stále objevuji nová kouzelná zákoutí a rozmanité pohledy na místa romanticky zahalená v mlhavé závoje či ozářená podzimním sluncem. Rád vdechuji tyto proměny, které podtrhují atmosféru Šumavy a přibližují ji mému vnímání. Zastavení nad zbytkem zdiva, u povaleného kamenného podstavce kříže nebo trouchnivějícího mohutného pařezu vyvolávají v mém nitru řadu otázek, dohadů i pochybností o minulosti kraje a jejího správného pochopení.
z předmluvy ke knize Šumava – Co zmizelo z Královského hvozdu
Související
-
Letní farář. Vtipný příběh o těžkostech faráře na zapadlé vsi, kde dobrou noc nedávají už ani lišky
Neprůbojný, bojácný a ne moc praktický farář Johann Glückselig slouží v zapadlém koutě Šumavy. Osudným se mu stává jeden Velký pátek, kdy nečekaně přichází konec jeho mise.
-
Ke dnu. Mrazivý příběh z maloměsta začíná nálezem mrtvé ženy v močálech
V močálech u města Řečovice je objeveno tělo místní učitelky. Co se stalo? Kdo ji zabil? Její muž, který čeká dítě s jinou? Začíná se roztáčet kolotoč spekulací a pomluv.
-
Život je krásně tragikomický. Úsměvné historky ze socialistického mládí herečky Věry Hlaváčkové
Táta holubář, babička s jedním prsem, děda kvartální alkoholik, kmotra hraběnka a další lidé patřili k dětství a dospívání herečky Jihočeského divadla Věry Hlaváčkové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.