Čertovská strážiště. Šumavská pověst o pokladech ukrytých na vrcholcích hor

10. duben 2023

Na Luzném, Roklanu, Poledníku, Plesné a Špičáku před dávnými časy plápolaly za nocí strážní ohně. Mezi lidmi se vyprávělo, že tam čerti hlídají své poklady. Tři synové dřevaře z Modravy se jednou rozhodli, že tajemství čertovských strážišť prozkoumají...

Čte: Josef Nechutný
Napsal: Vilém Kudrlička
Dramaturgie: Dominik Mačas
Zvukový mistr: Ondřej Franěk
Režie: Miroslav Buriánek
Premiéra: 2. 4. 2021

Pohádku Čertovská strážiště napsal historik, kronikář a velký znalec Šumavy Vilém Kudrlička. Text vyšel v knížce s názvem Šumavské pověsti, kterou v roce 1986 vydalo Západočeské nakladatelství.

Rozhlasová verze příběhu vznikla v roce 2021. V plzeňském rozhlasovém studiu pověst načetl herec Josef Nechutný.

Vilém Kudrlička (1923-2007) byl český spisovatel, historik, kronikář a autor řady cenných textů a knih o Šumavě, například Šumava – Co zmizelo z Královského hvozdu, Javorná, zapomenutý kout Šumavy 1 a 2, Umění šumavských sklářů nebo Šumavské pověsti.

Stále objevuji nová kouzelná zákoutí a rozmanité pohledy na místa romanticky zahalená v mlhavé závoje či ozářená podzimním sluncem. Rád vdechuji tyto proměny, které podtrhují atmosféru Šumavy a přibližují ji mému vnímání. Zastavení nad zbytkem zdiva, u povaleného kamenného podstavce kříže nebo trouchnivějícího mohutného pařezu vyvolávají v mém nitru řadu otázek, dohadů i pochybností o minulosti kraje a jejího správného pochopení.
z předmluvy ke knize Šumava – Co zmizelo z Královského hvozdu

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.