V historii byla cibule vždy velmi váženou zeleninou a někde fungovala i jako platidlo

2. březen 2021

Cibulový speciál Zelených světů zapátrá po původu cibule, léčivých účincích, druzích i pěstování. Cibule byla dlouhá léta vtažena do různých mýtů a pověr. Věřilo se třeba, že když se na stole nechá nedojezená cibule, přinese to neštěstí. Když si ovšem mladá dívka vzala sebou cibuli do postele, měly se ji zdát sny o svém milém. A když se prý cibule vysadí na zahradu na Velký pátek, bude zahrada chráněna před suchem i škodlivým hmyzem.

John Adams, druhý prezident Spojených Států Amerických, se kromě státnických povinností věnoval i zahradničení. Určitě se kromě jiného zabýval i pěstováním zeleniny, jinak by těžko tvrdil, že:

„Nejblahodárnější dietou je cibulově-česneková. Během týdne přijdete o pět kilogramů a bezpočet přátel.“

Jak je to ve skutečnosti, to nevíme. Rozhodně jsme přesvědčeni o tom, že pokud se o cibuli bude jenom mluvit, žádná ztráta přátel nikomu nehrozí. Naopak, je velká šance dozvědět se něco nové. Právě proto jsme si cibuli na dnešek naordinovali jako hlavní téma.

Těmito slovy vás uvítají při poslechu cibulového speciálu Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Cibule je pro nás tradiční zeleninou, pěstuje se v našich zemích už mnoho století. Jestli ale narážíte opravdu na původ cibule, tak vás trošku zklamu. Cibule u nás původní není, zdá se, že se u nás objevila v období Velkomoravské říše.

Kde má cibule své opravdové kořeny

Jak míní Pavel Chlouba: „V první řadě je zapotřebí říct, že cibule, jak ji známe my, se nikde ve volné přírodě nenachází. Předkem naší cibule kuchyňské je pravděpodobně asijský druh Allium oschaninii. Proto s největší pravděpodobností platí, že někde v Asii vznikla i kulturní forma cibule, kterou označujeme jako cibuli kuchyňskou. Pravděpodobně jako první ji pěstovali staří Sumerové, asi už 3500 let  př.n.l. Velmi dávné stopy cibule vedou také do Indie, Egypta a Číny.“

Augusta, ozimá cibule k rané sklizni

A historie ukázala, že tato skromná zelenina má ohromné využití a celou řadu výhod.

„Za prvé - je to docela skromná zelenina, která skoro za každých okolností dá nějakou úrodu. Je poměrně tolerantní ke kvalitě půdy a nemá žádné speciální nároky. Staré civilizace si lépe než my, uvědomovaly některé velmi cenné vlastnosti cibule. Například to, že se daly dlouho a poměrně snadno skladovat – a také že se v případě potřeby daly snadno převážet na dlouhé vzdálenosti. Samozřejmě nesmíme zapomenout na významné nutriční hodnoty cibule a velmi silný léčební efekt. Součet těchto vlastností cibuli dokonce povýšil na rostlinu s velmi silným náboženským akcentem,“ dodává Pavel Chlouba.

Ve středověku se cibuli dostalo cti působit jak v čarodějnictví a lidové medicíně, to ale neznamená, že by přišla o své hlavní, teda zelinářské poslání. Cibule byla velmi váženou zeleninou a místy fungovala i jako platidlo.

Zimní natáčení magazínu Zelené světy ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice. Hanka Šoberová a Pavel Chlouba

Tyto a další zajímavosti si můžete poslechnout v novém vydání Zelených světů. Poslechněte si je online, nebo si je stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

autor: Český rozhlas České Budějovice
Spustit audio