Čechové objektivem Václava Maliny. Výstava osobností připomene 100 let republiky

26. září 2018

Ve výstavních prostorách Českého rozhlasu České Budějovice se v říjnu setkáte s významnými osobnostmi na fotografiích Václava Maliny. Výstava Čechové připomene 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní zahájení se uskuteční 1. října 2018 v 17.30 hodin.

„Říjnový termín výstavy je pro mě výzvou připomenout Čechy, kteří mnohé dokázali. Přijďte se podívat na jejich portréty a taky na momentky, které ukazují nejen jejich tvůrčí rozpoložení," zve autor fotografií Václav Malina.

Na vernisáži 1. října zahraje a zazpívá Roman Dragoun (mj. člen skupin Progres 2 a Supergroup.cz) a promluví Jan Křtitel Horák. „Pro některé hosty bude tajemným překvapením, ale nuda s ním rozhodně nebude," ujišťuje Václav Malina.

Výstavě bude dominovat velkoformátové fotoplátno Zdeňka Svěráka. Snímek vznikl letos v červenci v Husinci. K posledním portrétům patří fotografie sourozenců Václava a Jana Neckářových pořízená před natáčením v Českém rozhlasu České Budějovice. Na snímcích dále uvidíte například Jiřinu Jiráskovou, Olbrama Zoubka, Bolka Polívku, Zdeňka Trošku a desítky dalších známých tváří.

Václav Malina se narodil v Prachaticích (1967). Absolvoval ZŠ Vlachovo Březí, Gymnázium Prachatice, VŠE v Praze. Pracoval jako operátor, referent, kontrolor. Vydával vlastní měsíčník KLÍN, působil jako šéfredaktor časopisu JIH. Napsal tři knihy rozhovorů se slavnými osobnostmi, které nazval Všechny cesty vedou na jih. Vydal je vlastním nákladem. Je také spoluautorem knih Ryby a hory o rybářích na Novohradsku nebo Šumavští rodáci vzpomínají.

Významnou část profesního života Václav Malina věnoval novinářskému řemeslu. Nejdelší etapu své kariéry, od roku 2004, spojil s Českým rozhlasem. Předtím působil např. v ZN novinách, MF Dnes, pod pseudonymem Jahoda v rádiu Frekvence 1 a jako novinář na „volné noze“. Pro kabelovou televizi v Prachaticích připravoval reportáže a hudebně-společenský pořad Šrumec.

Výstavy fotografií Václava Maliny: Design v přírodě, 1+2 na přelomu tisíciletí (spolu s Milanem Schelingerem a Ivanem Mládkem), Gesta a grimasy, Co rock dal, Krajiny vrásek, Známé a hambaté, Příběh posledního Rožmberka, Dřevo mluví (s Ivanou Bečvářovou) a další.

Jeho fotografie jsou součástí expozice Muzea venkovského života v Předslavicích na Strakonicku i v soukromých sbírkách.

Výstavu Čechové můžete navštívit v pracovních dnech mezi 8. a 16. hodinou do konce října.

autor: Miroslav Tichák
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

vladana.jpg

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.