Část zábradlí na břehu slepého ramene řeky Malše v Českých Budějovicích půjde pryč

18. červenec 2019 14:10

V části slepého ramene na pravém břehu řeky Malše v Českých Budějovicích bude volný přístup k vodě. Město od soutoku s Vltavou až po dřevěnou lávku nechá do konce týdne odstranit železné zábradlí. 

Radnice nedávno na sociálních sítích vyvěsila anketu, ve které pro odstranění zábradlí hlasovalo 77 procent z osmnácti set dotázaných lidí.

„Součástí strategického plánu města je zatraktivnění břehu a otevření řek pro budějovické občany a návštěvníky města. Nechtěli jsme, aby to bylo rozhodnutí jednoho člověka, takže se postupovalo od ankety na sociálních sítích až po jednání rady města,“ popisuje Thoma postup.

Přesto krok vedení města stále mezi obyvateli budí rozpaky. „Myslím si, že by to tu mělo zůstat. Bojím se o děti. A také důchodci se bojí,“ svěřuje se rybář a občan města Luboš.

V Českých Budějovicích vzniklo nové výjezdové místo záchranky pro obyvatele třech sídlišť

V Českých Budějovicích vzniklo nové výjezdové místo záchranky pro obyvatele třech sídlišť

Záchranka se k lidem na českobudějovických sídlištích Vltava, Máj a Šumava dostane rychleji. Záchranáři začali v úterý využívat výjezdové pracoviště v Bezdrevské ulici.

Jedním z prvních, kdo upozorňoval na to, že by se zábradlí mělo odstranit, byl předseda městské komise pro architekturu a urbanismus Mirek Vodák. Podle něj je v evropských městech běžné, aby měli lidé přístup k řece. „Viděli jsme řadu podobných situací, kdy je město na řece. Budějovice jsou spíše město nad řekou,“ říká Vodák.

Příští rok chce město v projektu pokračovat a na nábřeží u Sokolského ostrova rozšířit schodiště, aby si lidé u řeky mohli sednout. Nový přístup k vodě by měly řešit také dvě aktuální architektonické soutěže, na park v Dukelské ulici a na obnov kulturního domu Slávie.

Spustit audio

Související