Časový limit pro vystoupení na jednání zastupitelstva v Protivíně je nezákonný, rozhodl soud
Českobudějovický krajský soud na začátku ledna rozhodl, že vedení města Protivín nezákonně zasahovalo do vystupování opozičního zastupitele Milana Mráze (Hnutí za levnou vodu v Protivíně). Ten na zasedání zastupitelstva loni na podzim několikrát překročil stanovený limit jedné minuty na položení dotazu. Kauzu shrnuje pořad Přímá řeč.
Jednání protivínského zastupitelstva bývají bouřlivá hlavně kvůli občasné výměně názorů mezi starostou města za ODS Jaromírem Hlaváčem a opozičním zastupitelem z Hnutí za levnou vodu v Protivíně Milanem Mrázem.
Na zasedání 9. září zastupitelé na návrh koaličního zastupitele Josefa Nečase odhlasovali, že v rozpravě se bude mluvit maximálně dvě minuty a pro dotazy, připomínky a podněty bude stanoven limit jedné minuty.
Části opozice se ovšem pravidla nezamlouvala a zastupitel Milan Mráz podal žalobu ke krajskému soudu. Ten mu v tomto bodě dal za pravdu.
Soudce Petr Jiřík při čtení rozsudku uvedl: „Zásah žalovaného zastupitelstva města Protivín spočívající v tom, že na zasedání zastupitelstva 9. září 2024 došlo k omezení dotazů, připomínek a podnětů na jednu minutu a žalobci nebylo umožněno jeho dotazy, připomínky a podněty dokončit, když byl ze strany předsedajícího přerušován a pokračování bylo zamezeno výslovným sdělením a technickým opatřením, vypnutím mikrofonu, byl nezákonný. Žalovanému se počínaje dnem právní moci tohoto rozsudku zakazuje, aby v tomto porušování žalobcova práva pokračoval. Ve zbytku se žaloba zamítá.“
To, v čem soud Milanovi Mrázovi za pravdu nedal, bylo tvrzení, že kvůli časovému limitu nedošlo na témata, která chtěl opoziční zastupitel na jednání sdělit.
Přesto byl Milan Mráz s výsledkem spokojený. „Omezování na jednu minutu je prostě nepřípustné a jsem rád za rozhodnutí soudu. Respektuji ho a vítám, že svoboda slova i v našem zastupitelském pojetí je prostě neoddiskutovatelná,“ reagoval.
Starosta Protivína Jaromír Hlaváč naopak neskrýval zklamání. „Podle mého názoru je to zásah do práv samosprávy a na základě toho podáme kasační stížnost,“ uvedl. O kasační stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší správní soud, celý případ tedy ještě úplně uzavřen není.
Sporu o časový limit pro vystoupení na jednání zastupitelů v Protivíně se věnuje pořad Přímá řeč, který připravil Filip Černý. Více si poslechněte online.
Související
-
Z účtu obce zmizely peníze? Zatím vždy šlo o úmysl a několikeré selhání, říká ředitelka svazu
Zcela neobvyklou situaci řeší Horní Stropnice na Českobudějovicku. Jeden z jejích bankovních účtů podle vedení obce napadl neznámý hacker a odcizil více než 10 milionů.
-
Slabozraká učitelka uspěla u soudu se stížností na diskriminační jednání budějovické školy
Budějovická obchodní akademie jednala při propouštění slabozraké učitelky Blanky Borovkové v několika ohledech diskriminačně. V novém rozsudku to konstatoval krajský soud.
-
Příprava spalovny odpadu v Písku pokračuje. Vznikne kvůli ní i nová komunikace, uvádí místostarosta
Zařízení pro energetické využívání odpadů neboli ZEVO. To je továrna, ve které se pálí odpad, čímž se vyrábí elektřina a teplo. V Jihočeském kraji mají vzniknout hned tři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka