Čas pro Zpívající saxofony Kapitána Cooka a také pro sladké melodie orchestru Billyho Vaughna

24. červen 2024

Zpravidla příznivě působí na posluchače Vlídné tóny se sladkými altsaxofony. Proto máme pro vás další sadu nahrávek světoznámého orchestru Američana Billyho Vaughna a také německého bandu Kapitána Cooka...

Proto máme pro vás další sadu nahrávek světoznámého orchestru Američana Billyho Vaughna a také německého bandu Kapitána Cooka, u něhož je však evidentní inspirace tím prvním, „Ansámbl“ Captain Cook und Seine Singenden Saxophone, tedy „Kapitána Cooka a jeho Zpívajících saxofonů, se zrodil v hlavě německého producenta, skladatele i zpěváka Günthera Behrleho, rodáka z bavorského Řezna. 

Günther Behrle proslul v německy mluvících zemích jako autor šlágrů pro populární zpěváky Petera Alexandra a nebo Mireille Mathieu. S projektem Zpívajících saxofonů přišel Günther Behrle v roce 1993, ale je nutno říci, že se nejednalo nikdy o soubor s ustáleným složením, nýbrž o formaci z ad hoc najatých muzikantů. Obdobně jako orchestr Billy Vaughn byl úspěch bandu Kapitána Cookea a Zpívajících saxofonů založen na líbivé souhře altsaxofonů.

Tu si můžete v půlhodince Hudby beze slov vychutnat. A k tomu přidáme snímky memphiského saxofonisty, jednoho z rokenrolových pionýrů Billa Justise.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.